Na velšském ostrově Anglesey byl nalezen první místní poklad zlatých mincí doby železné

Amatérští archeologové objevili na velšském ostrově Anglesey cenný soubor keltských zlatých mincí, které původně pocházejí z území hrabství Lincolnshire

17.08.2023 - Stanislav Mihulka



Na ostrově Anglesey (velšsky též Ynys Môn), který se nachází na severozápadě Walesu, zaznamenali cenný nález amatérští archeologové vyzbrojení detektory kovů. Na jednom poli narazili na zajímavý zlatý poklad keltských mincí, který představuje první nález zlatých mincí, pocházející z doby železné, na území Walesu.

Jde o celkem 15 zlatých statérů, které byly nalezeny na stejné lokalitě mezi červencem 2021 a březnem 2022. Byly vyraženy někdy mezi lety 60 a 20 před naším letopočtem, podle analýz ve třech různých mincovnách na území dnešního hrabství Lincolnshire ve východní Anglii. Vysoce stylizované statéry jsou původně řecké mince, ale napodobovaly se v podstatě v celé tehdejší Evropě a Středomoří.

Zlaté statéry

V tomto případě jde o keltské statéry, které imitují zlaté mince krále Filipa II. Makedonského. Keltští bojovníci sloužili v armádách makedonských panovníků a po návratu do své vlasti dál používali jejich zlaté mince. Podle tohoto vzoru pak vznikaly keltské napodobeniny.

Zlaté mince, objevené ve Walesu s detektory kovů. (foto: National Museum Wales, Amgueddfa Cymru, CC BY-SA 4.0)

Nálezy mincí doby železné jsou ve Walesu výjimečné. Oblast obývaly kmeny, které nerazily vlastní mince a cizí mince používaly jen vzácně. Je velmi pravděpodobné, že u nich mince, jako jsou ty z objeveného pokladu, měly jinou roli, než mají dnes. Neplatilo se s nimi při běžných transakcích. Podobně jako v případě šperků to byly cennosti, které bylo možné například darovat někomu velmi významnému anebo třeba rituálně obětovat.

TIP: V Anglii byl objeven doposud největší poklad anglosaských zlatých mincí

Archeologové se domnívají, že nalezené mince původně používali Corieltauové, což byl keltský kmen z dnešní oblasti East Midlands ve východní Anglii, na jejichž území byly mince podle všeho vyraženy. Ostrov Anglesey byl v té době náboženským centrem plným druidů a nalezené mince mohly být obětinou či rituálním darem. Na ostrově se také tehdy těžila měď a Corieltauové mohli dotyčné zlaté mince použít při významné obchodní transakci.


Další články v sekci