V Anglii byl objeven doposud největší poklad anglosaských zlatých mincí

16.11.2021 - Stanislav Mihulka

Amatérští archeologové odkryli v západním Norfolku 131 zlatých mincí a čtyři zlaté artefakty. Podle odborníků jde o největší poklad anglosaských mincí, jaký byl kdy objeven na území Anglie

<p>Většinu mincí norfolkského pokladu tvoří francké tremissisy, menší část tvoří byzantské solidy.</p>

Většinu mincí norfolkského pokladu tvoří francké tremissisy, menší část tvoří byzantské solidy.


Reklama

Amatérští archeologové se opět blýskli. V západním Norfolku během několika let odkryli doposud největší poklad zlatých mincí anglosaského období. Tvoří jej 131 mincí a 4 zlaté artefakty. Podle odborníků Britského muzea byla větší část pokladu objevena jediným nadšencem s detektorem kovů, který si přeje zůstat v anonymitě.

S nalezeným pokladem se pojí zajímavý „kriminální“ příběh. Deset mincí tohoto pokladu našel pomocí detektoru kovů dnes již bývalý policista David Cockle. Cockle si ovšem nechal nález pro sebe a ilegálně jej prodal za 15 tisíc liber (přes 440 tisíc Kč). Když na to britské úřady v roce 2017 přišly, byl Cockle zatčen, propuštěn od policie a odsouzen na 16 měsíců do vězení. Z deseti mincí, které prodal, jich bylo nalezeno jen osm.

Anglosaský zlatý poklad

Většinu mincí norfolkského pokladu tvoří francké tremissisy, malé mince z doby po pádu západořímské říše, které obvykle obsahují 85 až 95 procent zlata. V pokladu je rovněž zastoupeno 9 byzantských solidů, což jsou o něco větší zlaté mince, jejichž hodnota byla oproti tremissisům trojnásobná. Poklad byl z nejasných důvodů ukrytý někdy kolem roku 600 našeho letopočtu.

TIP: V Dánsku objevili zlatý poklad náčelníka doby železné

Podle Garetha Williamse, kurátora raně středověkých mincí v Britském muzeu, jde o mimořádně významný nález. Společně s dalšími nedávnými nálezy ve východní Anglii totiž podle něj ukazuje vývoj a uspořádání ekonomiky i společnosti raně anglosaské Anglie, v době před jejím sjednocením.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907