Náhlá sopečná erupce ve druhohorách zvěčnila útok savce na dinosaura

Unikátní fosilie ze spodní křídy zachycuje 125 milionů let starý lov dinosaura savcem

21.07.2023 - Stanislav Mihulka



Druhohorní dinosaury si obvykle představujeme jako líté predátory, kteří sežerou všechno živé, od jiných dinosaurů až po návštěvníky Jurského parku. Jak se ale ukazuje, menší druhy druhohorních dinosaurů se musely bát nejen větších příbuzných, ale také tehdejších masožravých savců.

Dokládá to i neobvyklá a velmi vzácná fosilie, která zachycuje savce v roli predátora ve smrtelném souboji s býložravým dinosaurem. Fosilii, která pochází z vrstev spodní křídy v Číně, z doby asi před 125 miliony let, popisuje studie nově zveřejněná ve vědeckém časopise Scientific Reports.

Dinosaurus jako kořist

Paleobiolog Jordan Mallon z Kanadského přírodovědného muzea a jeho spolupracovníci objevili jeden z prvních dokladů, že vztahy mezi druhohorními dinosaury a savci nemusely být jen jednostranné. „Nejzajímavější podle mě je, že tato fosilie ukazuje netradiční vztah mezi dinosaury a savci,potvrzuje Mallon. „Jak se zdá, savci někdy lovili dinosaury a nemusela to být žádná maličká mláďata.


Fosilie smrtelného zápasu dinosaura a savce. (zdroj: Canadian Museum of Nature, Gang Han, CC BY-SA 4.0)

Jako kořist v této fosilii vystupuje býložravý dinosaurus rodu Psittacosaurus, který dorůstal velikosti dnešních větších psů. Jeho lovcem se v tomto případě stal savec ze skupiny trikodontů Repenomamus robustus, který byl velký asi jako jezevec. Dnes nám takový savec nepřijde zrovna jako obr, ale ve spodní křídě šlo o jednoho z vůbec největších savců.

TIP: V bavorském Solnhofenu objevili zkamenělý lovecký neúspěch z období jury

Pozoruhodná fosilie byla objevena v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny, na místě, kterému se mezi paleontology říká „Čínské dinosauří Pompeje.“ Obě kostry jsou téměř kompletní a byly objeveny tam, kde mohutná sopečná erupce překryla pozůstatky dinosaurů, savců, ještěrů i obojživelníků. Podle paleobiologa Mallona muselo k smrti obou zvířat a jejich fosilizaci dojít velmi rychle.


Další články v sekci