V bavorském Solnhofenu objevili zkamenělý lovecký neúspěch z období jury

03.02.2020 - Stanislav Mihulka

Paleontologové měli zase jednou štěstí – nalezli hlavonožce se zaklíněným zubem po útoku pterosaura

<p>Pteroauři Rhamphorhynchus muensteri na lovu hlavonožců</p>

Pteroauři Rhamphorhynchus muensteri na lovu hlavonožců


Reklama

Tak jako v dnešních oceánech, i v oceánech jurského světa probíhaly souboje na život a na smrt mezi lovci a jejich kořistí. Ve vzácných případech se stopy těchto soubojů zachovaly až do současnosti, v podobě pozoruhodných fosilních nálezů. Jednu z takových fosilií nedávno objevili v nedalekém Bavorsku.

Ve známých fosilních vrstvách v okolí bavorského Solnhofenu, odkud pochází i slavný Archaeopteryx, a které vznikly v období jury, asi před 150 miliony let, nalezli perfektně zachovalého hlavonožce druhu Plesioteuthis subovata. V této fosilii pak překvapení badatelé objevili zaklíněný zub.

TIP: Ohromní pterosauři byli vrcholovými predátory. Jako okřídlení T. rexové

Následně se ukázalo, že tento zub patřil pterosaurovi Rhamphorhynchus muensteri, který podle všeho tyto hlavonožce lovil. Není známo, zda dotyčný hlavonožec útok nakonec přežil či nikoliv. Je ale jasné, že pterosaurus byl neúspěšný a hlavonožec neskončil v jeho žaludku. Jde o první přímý důkaz neúspěšného loveckého zákroku pterosaura na hlavonožce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Scheffold & Scheffold / Hoffmann et al. (2020), Scientific Reports.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907