V bavorském Solnhofenu objevili zkamenělý lovecký neúspěch z období jury

03.02.2020 - Stanislav Mihulka

Paleontologové měli zase jednou štěstí – nalezli hlavonožce se zaklíněným zubem po útoku pterosaura

<p>Pteroauři Rhamphorhynchus muensteri na lovu hlavonožců</p>

Pteroauři Rhamphorhynchus muensteri na lovu hlavonožců


Reklama

Tak jako v dnešních oceánech, i v oceánech jurského světa probíhaly souboje na život a na smrt mezi lovci a jejich kořistí. Ve vzácných případech se stopy těchto soubojů zachovaly až do současnosti, v podobě pozoruhodných fosilních nálezů. Jednu z takových fosilií nedávno objevili v nedalekém Bavorsku.

Ve známých fosilních vrstvách v okolí bavorského Solnhofenu, odkud pochází i slavný Archaeopteryx, a které vznikly v období jury, asi před 150 miliony let, nalezli perfektně zachovalého hlavonožce druhu Plesioteuthis subovata. V této fosilii pak překvapení badatelé objevili zaklíněný zub.

TIP: Ohromní pterosauři byli vrcholovými predátory. Jako okřídlení T. rexové

Následně se ukázalo, že tento zub patřil pterosaurovi Rhamphorhynchus muensteri, který podle všeho tyto hlavonožce lovil. Není známo, zda dotyčný hlavonožec útok nakonec přežil či nikoliv. Je ale jasné, že pterosaurus byl neúspěšný a hlavonožec neskončil v jeho žaludku. Jde o první přímý důkaz neúspěšného loveckého zákroku pterosaura na hlavonožce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Scheffold & Scheffold / Hoffmann et al. (2020), Scientific Reports.Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907