Ohromní pterosauři byli vrcholovými predátory. Jako okřídlení T. rexové

27.01.2017 - Stanislav Mihulka

Na území dnešního Rumunska byl tropický ostrov, kde draví pterosauři lovili dinosaury

Hatzegopteryx s kořistí -<p>Ptakoještěři z Rumunska lovili velkou kořist jako zuřiví dravci</p>
Hatzegopteryx s kořistí -

Ptakoještěři z Rumunska lovili velkou kořist jako zuřiví dravci


Reklama

Vědci si dlouho mysleli, že i velcí pterosauři, kteří měli v rozpětí křídel přes 10 metrů, se živili drobným zvířectvem. Nové fosilní nálezy ale ukazují, že pterosauři mohli být strašlivými dravci na vrcholu potravního řetězce.

V rumunské Transylvánii objevili nové fosilie doposud málo známého pterosaura rodu Hatzegopteryx. Před 70 miliony let na sklonku období křídy tam byl tropický ostrov. Paleontologové z objevených kostí usuzují, že tito velicí pterosauři byli mnohem robustnější a masivnější, než jsme si o nich mysleli.

TIP: Na konci druhohor žili s ohromnými pterosaury i jejich příbuzní velikosti kočky

Vše nasvědčuje tomu, že Hatzegopteryx byl na ostrově vrcholovým predátorem. Vzhledem ke své velikosti a stavbě těla se zřejmě živil menšími dinosaury do velikosti malého koně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, PeerJ

  • Zdroj fotografií: Naish & Witton 2016Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907