Návrat velké kočky: Ve Spojených státech zvažují znovuvysazení jaguárů

Ještě před půlstoletím žili na americkém jihozápadě jaguáři. Teď by se tam mohli opět vrátit

14.05.2021 - Stanislav MihulkaV horách Arizony a Nového Mexika žili ještě na počátku minulého století jaguáři. V polovině 20. století ale vymřeli, přinejmenším z části kvůli lovcům placených americkou vládou. Početný tým odborníků na ochranu zvířat doporučuje, že právě teď je vhodná doba uskutečnit reintrodukci, tedy znovuvysazení jaguárů ve zmíněných oblastech Spojených států.

Podle dřívějších studií badatelé odhadují, že by ve vhodných oblastech Arizony a Nového Mexika, které zahrnují území o rozloze 82 tisíc čtverečních kilometrů, mohlo žít asi 90 až 150 jaguárů. Zároveň došli k závěru, že za současné situace není pravděpodobné, že by na tato území během příštích 100 let jaguáři rozšířili „vlastními silami“, z nejbližších populací, které se nacházejí v Mexiku.

TIP: Úskalí vlčí reintrodukce: Překvapivé i nebezpečné vlčí chutě

Experti proto navrhují přikročit k reintrodukcím jaguárů v arizonských horách a horách Nového Mexika, kteří v minulosti představovali nejsevernější populace jaguárů. Jak uvádí Sharon Wilcox z iniciativy Defenders of Wildlife, úspěšná reintrodukce by mohla být bodem obratu v osudu této ikonické kočky. Michael Robinson z centra Center for Biological Diversity k tomu dodává, že se příroda na americkém jihozápadě vyvíjela za přítomnosti jaguářů, a že by pro ni nemělo být obnovení přítomnosti jaguárů takovým šokem.


Další články v sekci