Nebezpečné hory? Vysokohorské prostředí svádí lidi k sebevraždám

Psychologové tvrdí, že na horách se páchají sebevraždy téměř čtyřikrát častěji než v nížinách

15.03.2018 - Stanislav Mihulka



Lidé žijí prakticky po celé Zemi, od nížin až do vysokých hor. Prostředí se projevuje na jejich kondici, zdravotním stavu a také na psychice. Podle nové studie amerických odborníků jsou lidé žijící ve vyšších nadmořských výškách náchylnější k sebevraždám.

Nebezpečné hory

Psychologové prozkoumali vztah mezi sebevraždami či depresemi k tomu, v jaké nadmořské výšce lidé žijí. Zpracovali přitom údaje z 12 předcházejících psychologických studií, které se věnovaly sebevraždám v různých oblastech USA i jinde.

TIP: Průzkum pohody: Jaké je nejšťastnější místo ve Spojených státech?

Výzkumníci dospěli k závěru, že nadmořská výška prokazatelně zvyšuje riziko, zda se člověk uchýlí k sebevraždě. Není to ale tak, že by toto riziko stoupalo rovnoměrně se vzrůstající nadmořskou výškou.

V nízkých nadmořských výškách se riziko sebevraždy téměř nezvyšuje a pohybuje se kolem 5 sebevražd na 100 tisíc obyvatel. Ale ve výškách zhruba mezi 600 a 900 metry nad mořem dochází k dramatickému skoku v počtu sebevražd. Ve velkých nadmořských výškách spáchá sebevraždu průměrně téměř 18 lidí ze 100 tisíc. Příčiny nejsou známé, mohly by ale souviset s trvale nízkým obsahem kyslíku.

  • Zdroj textu

    Wolters Kluwer Health, Harvard Review of Psychiatry

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci