Největší pobřežní větrná farma světa Hornsea 2 vyrobila první elektřinu

Největší pobřežní větrná farma na světě vyrobila první elektřinu. Po svém dokončení bude elektřinou zásobovat více než 1,3 milionu britských domácností.

25.12.2021 - Stanislav MihulkaZávěr letošního roku přinesl další významný milník pro větrnou energetiku. Dánská společnost Orsted oznámila, že větrná farma Hornsea 2 u pobřeží Velké Británie vyrobila první elektřinu. V plném provozu by tato momentálně největší pobřežní větrná farma na světě měla být v průběhu příštího roku. Farma vyrobí dostatek elektřiny pro pokrytí spotřeby více než 1,3 milionu britských domácností.

Větrná farma Hornsea 2 o celkovém výkonu 1,32 GW se nachází v moři 89 kilometrů od východního pobřeží Velké Británie. Tvoří ji 165 větrných turbín Gamesa společnosti Siemens, o výkonu 8 MW. K britské elektrické síti se připojuje u Killingholme v hrabství Lincolnshire.

Větrné farmy Hornsea

Rekordní větrná farma vyrostla poměrně rychle. Projekt Hornsea 2 byl schválen teprve v roce 2016. Navazuje na větrnou farmu Hornsea 1, která zahájila komerční provoz v roce 2020 jako tehdejší největší pobřežní větrná farma světa. Hornsea 1 disponuje 174 turbínami o celkovém výkonu 1,2 GW a dodává elektřinu pro více než milion britských domácností.

TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi

Zároveň je jasné, že zmíněný rekord pro farmu Hornsea 2 nevydrží dlouho. V současné době probíhají přípravy pro vybudování větrné farmy Hornsea 3, která vyrobí elektřinu pro více než dva miliony britských domácností. Ve fázi plánování je i další větrná farma Hornsea 4.


Další články v sekci