Severním Atlantickým oceánem bouří mohutné větry. Mají v sobě ohromné množství energie, kterou by stálo za to využít
Nad oceánem hodně fouká, čehož bychom měli co nejvíce využívat. Američtí vědci zkusili spočítat, jak mnoho energie bychom mohli z mořských větrů získat. A jejich výsledky jsou impozantní.
Například v severním Atlantiku vanou doopravdy divoké větry, kterým nestojí nic v cestě. Nejsilnější jsou v zimních měsících, kdy panují největší teplotní rozdíly mezi Arktidou a rovníkovými tropy. Větrné elektrárny v severním Atlantiku teoreticky vytěží čtyřikrát více energie, nežli průměrné větrné farmy.
TIP: Mamutí dánská větrná turbína zlomila rekord v produkci energie za 24 hodin
Vědci dospěli k závěru, že by rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku mohly pokrýt veškerou spotřebu elektřiny. Nechtějí tím prý vyzývat k zastavění celého prostoru mezi Evropu a Amerikou větrnými elektrárnami, ale upozorňují na to, že na planetě máme ohromné a doposud nevyužité zdroje energie.
IFL Science, PNAS
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)