Nevydržíte bez mobilu? Nomofobie ohrožuje hlavně narcisticky založené osoby

Co se stane, když narcistovi seberete chytrý telefon? To, co zní jako začátek vtipu, je ve skutečnosti náplň seriózní vědecké studie…

06.12.2023 - Martin ReichmanPsychologové dnes evidují stovky nejrůznějších fobií – od těch nejběžnějších, jako je strach z pavouků, hadů, uzavřených prostor nebo třeba z létání, existují i nepoměrně bizarnější fobie. A právě do této kategorie lze zařadit i nomofobii, kterou se rozhodly blíže prostudovat rumunské vědkyně Alexandra Mafteiová a Acnana-Maria Pătrăușanuová z Univerzity Alexandru Ioan Cuza v Jasech.

Název nomofobie je odvozen z anglického „no mobile phone phobia“ a odborníci ji definují jako nezdravou obavu z nedostupnosti mobilního telefonu. Že nejde o vyloženě okrajový problém, dokládá například průzkum společnosti YouGov z roku 2019, který ukázal, že 44 % dotazovaných Britů pociťovalo neklid a nepohodlí, pokud nemohli používat svůj mobilní telefon k udržování kontaktu se svými blízkými. Mezi nejčastější důsledky nomofobie patří úzkost, deprese a pocity sociální izolace.

Mafteiová a Pătrăușanuová se prostřednictvím online dotazníků obrátily na 559 studentů a absolventů vysokých škol ve věku mezi 18 až 45 lety. Respondentů se vědkyně dotazovaly na míru používání mobilního telefonu a jejich život na sociálních sítích. Mimo jiné vědkyně hodnotily míru narcistických rysů dotazovaných, míru jejich závislosti na sociálních médiích a související stres.

TIP: Bojíte se a nemáte proč? Jak vznikají nejrůznější fobie a jak se jich lze zbavit?

Z jejich výzkumu, publikovaného v respektovaném a recenzovaném vědeckém časopisu The Journal of Psychology, vyplývá, že lidé s narcistickými sklony jsou na chytrých mobilních telefonech více závislí a nomofobií trpí častěji než zbytek populace. Více nomofobiků badatelky identifikovaly mezi mladšími respondenty, což podle nich zřejmě souvisí s tím, že mladší lidé tráví v online světě více času a jejich identita bývá utvářena právě v online prostředí.


Další články v sekci