Nízkokalorická dieta a cvičení dovedou až překvapivě dobře zatočit s diabetem 2. typu

10.06.2020 - Stanislav MihulkaNěkdy je řešení i jinak velmi závažného problému vlastně velmi jednoduché. Týká se to i nedávného výzkumu katarských odborníků z Weill Cornell Medicine-Qatar, kteří sledovali účinnost léčby u pacientů s diabetem 2. typu. Jak uvádí vedoucí výzkumu Shahrad Taheri, jejich studie by mohla vylepšit situaci pacientů s diabetem 2. typu po celém světě.

Taheriho tým zahájil v roce 2017 jednoroční experiment se 158 katarskými pacienty, diabetiky 2. typu. Tři čtvrtiny z nich byli muži, průměrný věk pacientů byl 42 let a jejich průměrná hmotnost 101 kilogramů. Polovina z těchto pacientů byla léčena standardním způsobem, především pomocí léků. Druhá polovina absolvovala intenzivní změnu životního stylu, která zahrnovala nízkokalorickou dietu a cvičení.

TIP: Vědecky ověřený trik, jak zhubnout: Víte, co je časově omezené stravování?

Když badatelé po jednom roce zhodnotili výsledky, ukázalo se, že ve skupině pacientů, kteří cvičili a drželi dietu, došlo u 61 procent z nich k vyléčení diabetu. Lidé v této skupině během roční léčby zhubli v průměru o necelých 12 kilogramů. Naproti tomu z pacientů léčených standardním způsobem se po jednom roce uzdravilo jen 12 procent a průměrně zhubli jen o 4 kilogramy. Taheri doufá, že by to mohl být průlom v léčbě této závažné choroby.


Další články v sekci