Vědecky ověřený trik, jak zhubnout: Víte, co je časově omezené stravování?

06.12.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Podle prvních výsledků má časově omezené stravování příznivý vliv na zdraví.</p>

Podle prvních výsledků má časově omezené stravování příznivý vliv na zdraví.


Reklama

Nevhodné návyky při jídle jsou v dnešní době příčinou řady zdravotních obtíží, které mohou vyústit v závažná onemocnění. Máme tendence se přejídat, stravovat se nepravidelně a leckdo si rád dopřeje svačinku třeba i o půlnoci. Vědci a lékaři vymýšlejí nejrůznější postupy a doporučení, jimiž by lidé mohli svoji situaci zlepšit. Slibné je například takzvané časově omezené stravování. To spočívá v konzumaci prakticky veškerých kalorií pro daný den v relativně úzkém časovém okně, například od 8 do 18 hodin.

Američtí vědci nedávno vyzkoušeli časově omezené stravování u 19 lidí s metabolickým syndromem. Jde o stav obvykle vyvolaný špatnou životosprávou, z něhož se může rozvinout diabetes nebo například onemocnění srdce a cév. Metabolickým syndromem dnes trpí asi 3 z 10 Američanů. Lidé se v rámci experimentu stravovali vždy jen v průběhu 10 hodin denně po dobu 12 týdnů. Časové okno pro jídlo si přitom mohli vybrat sami, podle svého životního stylu. 

TIP: Nový trik pro léčbu obezity: Biochemická cigareta

Po 12 týdnech se ukázalo, že účastníci experimentu díky časově omezenému stravování omezili svůj příjem kalorií o 9 procent, snížili svou hmotnost i tělní tuk v průměru o 3 procenta. Zlepšil se také jejich spánek. Zároveň u těchto lidí došlo k mnoha dílčím zlepšením jejich zdravotního stavu. Teď přijdou na řadu testy s větším počtem lidí. 

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rakev z doby bronzové se skrývala v hliněné mohyle až do roku 1921, kdy ji archeologové vykopali. Nahoře vizualizace, jak mohla dívka vypadat chvíli před tím, než se s ní její blízcí naposledy rozloučili.

Zajímavosti
Věda

Balkánská „Niagara“ – vodopády Kravica.

Příroda

Chvost komety se objevuje až v blízkosti Slunce.

Vesmír

Iulia Agrippina mladší a Livia Drusilla (vpravo). Dvě travičky z časů starověkého Říma.

Zajímavosti

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907