Noční můra ofidiofobiků: Hadi, kteří útočí ve smečkách
Přestože většinově platí hadi v oblasti lovu kořisti za výhradní sólisty, existují i hadí druhy, které dokáží při lovu efektivně spolupracovat.
Hadi lovící ve „smečkách“ opravdu existují, jedná se však o velmi ojedinělé chování plazů, vědecky popsané teprve nedávno. Zvláštní lovecké spojenectví se vyskytuje prokazatelně pouze u hroznýšovců kubánských (Epicrates angulifer) s žluto-hnědo-černou kresbou, dorůstajících délky až čtyř metrů. Tito hadi praktikují týmový lov jeskynních netopýrů: Zavěšují se u stropů skalních slují, načež podnikají hromadný útok.
Unikátní chování popsali před časem odborníci z University of Tennessee, kteří hroznýšovce pozorovali v jeskyních na Kubě. „Hadi, kteří dorazili na místo lovu, zaujímali mnohem častěji pozice tam, kde už vyčkávali další,“ vysvětlil vedoucí studie Vladimir Dinets.
Útočníci tedy vytvořili skupinu, načež se společně spustili ze stropu tak, aby zahradili vchod do jeskyně. Shlukovali se u něj vždy při úsvitu a za soumraku – přesně v době, kdy nic netušící kořist prolétávala kolem. Týmovou prací pak dosáhli téměř stoprocentní úspěšnosti lovu.
Chování hroznýšovců kubánských bylo prvním vědecky doloženým případem koordinovaného lovu hadů, zvláštní kooperativní způsob lovu ale uplatňuje také vlnožil užovkový (Laticauda colubrina) – mořský had z čeledi korálovcovitých (Elapidae), který při pronásledování kořisti spolupracuje s dravými rybami rodu parmicovitých a karnasů. Zatímco vlnožilové prozkoumávají podmořské štěrbiny, jejich rybí parťáci se zaměřují na vyplašenou prchající kořist.
Na Galapágách byly zase pozorovány užovky Pseudalsophis biserialis při skupinovém lovu mláďat leguánů mořských. Hadi společně obklíčili a pronásledovali mláďata, což dramaticky zvýšilo jejich šance na úspěch.
Přestože většinově platí hadi v oblasti lovu kořisti za sólisty, příklady kubánských hroznýšovců ukazují, že hadi nemusejí být vždy solitérními tvory a mohou vykazovat i komplexní sociální chování.