Nová dominanta New Yorku: 327 metrů vysoký mrakodrap je nejvyšším v Brooklynu

Zatímco Manhattan se ježí mrakodrapy všech velikostí a tvarů, nejvyšší budovou v nedalekém Brooklynu byla až donedávna téměř 100 let stará budova záložní spořitelny

24.11.2022 - Martin ReichmanCo do celkového počtu mrakodrapů (tedy budov vysokých 150 a více metrů) patří americkému New Yorku třetí místo na světě hned za Hongkongem a čínským Šen-čenem. Drtivá většina těchto moderních staveb je ale v New Yorku koncentrována na Manhattanu.

Brooklynská supervěž

Poslední dekáda zjevně přeje expanzi těchto staveb i do dalších částí New Yorku – hned 10 nejvyšších budov Brooklynu totiž vzniklo v posledních 10 letech a výjimku tvoří jen 156 metrů vysoká ikonická budova Williamsburghské záložní spořitelny z roku 1929. Ve srovnání s Manhattanem je brooklynská výšková zástavba stále ještě pouhým chudým příbuzným – hranici 200 metrů zde převyšuje jen jediná – City Point Tower III (219 metrů). 

Čerstvou novinkou, která do značné míry mění panorama Brooklynu, je budova označovaná jako Brooklyn Tower327 metrů vysoká budova, která svou výškou překonává kategorii mrakodrapů, je nejen nejvyšší budovou v Brooklynu, ale i druhou nejvyšší newyorskou budovou mimo Manhattan. Nový supermrakodrap je dílem architektonického studia SHoP Architects, z jejichž pera vzešla například originálně řešená hala Barclays Center, kde hrají své domácí zápasy basketbalisté Brooklyn Nets.

TIP: V Japonsku má vyrůst nejvyšší mrakodrap světa: Burdž Chalífu překoná dvojnásobně

Brooklyn Tower je koncipována jako multifunkční – vedle kancelářských a obchodních prostor nabídne i rezidenční plochy – konkrétně 150 osobních bytových jednotek a 400 nájemních bytů, z nichž má být 30 procent vyčleněných pro středně příjmové zákazníky. Kromě rekordní výšky je nový supermrakodrap zajímavý i z jiného ohledu – součástí jeho základny je známá budova Dime Savings Bank of Brooklyn, která vznikla již v roce 1908.

Budova Dime Savings Bank of Brooklyn jako součást nového newyorského supermrakodrapu. (foto: SHoP Architects)


Další články v sekci