V Japonsku má vyrůst nejvyšší mrakodrap světa: Burdž Chalífu překoná dvojnásobně

27.10.2022 - Martin Reichman

Gigantické stavby nejsou doménou jen čínských architektů a ropných boháčů. Novou nejvyšší budovou světa se má stát japonský Mile Tower.

<p>Vizualizace japonského mrakodrapu Mile Tower. <em>(foto: © Kohn Pedersen Fox)</em></p>

Vizualizace japonského mrakodrapu Mile Tower. (foto: © Kohn Pedersen Fox)


Reklama

Japonsko je známé především díky moderním technologiím, brzy by se ale mohlo stát i domovem nejvyššího mrakodrapu světa. Architektonické studio Kohn Pedersen Fox a stavební firma Leslie E. Robertson Associates přicházejí s konceptem stavby Mile Tower – 1 700 metrů vysokého mrakodrapu, který se má stát dominantou Tokijského zálivu. Stávající rekordně vysoký mrakodrap Burdž Chalífu s 828 metry by plánovaný Mile Tower překonal více než dvojnásobně.

TIP: Nejvyšší budovu světa by mohl obepnout obří prstenec

Stavba je součástí plánu označovaného jako Next Tokyo, v rámci kterého má v japonské metropoli vyrůst nové udržitelné město obklopené řetězcem umělých ostrovů. Ty by měly chránit Tokio před globální změnou klimatu spojenou se stoupající hladinou oceánu a záplavami. Svůj domov na nich má najít až půl milionu lidí. Samotný Mile Tower má mít 421 pater, pojmout by měl okolo 55 000 lidí a hotový by mohl být v roce 2045.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907