Nejvyšší budovu světa by mohl obepnout obří prstenec

05.09.2022 - Martin Reichman

Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa by mohl obepnout obří prstenec. Vznikla by tak nová městská čtvrť 550 metrů nad zemí

<p>Struktura Downtown Circle má podle plánu sestávat z gigantického prstence o obvodu tří kilometrů. <em>(foto: Profimedia/Pictown Architectural Visuals)</em></p>

Struktura Downtown Circle má podle plánu sestávat z gigantického prstence o obvodu tří kilometrů. (foto: Profimedia/Pictown Architectural Visuals)


Reklama

Architektonická kancelář ZNera Space představila futuristický koncept pro nejvyšší budovu světa. Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa má podle plánů architektů obepnout obří kruhová víceúčelová struktura pojmenovaná Downtown Circle.

Pětipatrová struktura připomínající obří prstenec má nabídnout kancelářské, obchodní, kulturní i rezidenční prostory, uspořádané ve dvou samostatných sekcí. Mezi oběma prstenci má vzniknout Skypark – vertikální park a „zelené plíce“ celého komplexu. Celou strukturu má ve výšce 550 metrů nad zemí podpírat pětice masivních podpěr a vzniknout tak má „hyperefektivní městské centrum, koexistující s přírodou.“

TIP: Saúdové plánují liniové superměsto: Má mít 150 pater a měřit 170 kilometrů

I když ZNera Space nezachází do detailů o tom, jak by celá budova fungovala, z představení konceptu je patrné, že návštěvníci by se po Downtown Circle pohybovali pomocí nějakého druhu železničního systému, který je má přepravovat rychlostí až 100 km/h. Blíže nespecifikovaný počet solárních panelů má zvýšit energetickou soběstačnost budovy a plány počítají také se sběrem a následným využitím dešťové vody.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907