Nejvyšší budovu světa by mohl obepnout obří prstenec

05.09.2022 - Martin Reichman

Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa by mohl obepnout obří prstenec. Vznikla by tak nová městská čtvrť 550 metrů nad zemí

<p>Struktura Downtown Circle má podle plánu sestávat z gigantického prstence o obvodu tří kilometrů. <em>(foto: Profimedia/Pictown Architectural Visuals)</em></p>

Struktura Downtown Circle má podle plánu sestávat z gigantického prstence o obvodu tří kilometrů. (foto: Profimedia/Pictown Architectural Visuals)


Reklama

Architektonická kancelář ZNera Space představila futuristický koncept pro nejvyšší budovu světa. Dubajský mrakodrap Burdž Chalífa má podle plánů architektů obepnout obří kruhová víceúčelová struktura pojmenovaná Downtown Circle.

Pětipatrová struktura připomínající obří prstenec má nabídnout kancelářské, obchodní, kulturní i rezidenční prostory, uspořádané ve dvou samostatných sekcí. Mezi oběma prstenci má vzniknout Skypark – vertikální park a „zelené plíce“ celého komplexu. Celou strukturu má ve výšce 550 metrů nad zemí podpírat pětice masivních podpěr a vzniknout tak má „hyperefektivní městské centrum, koexistující s přírodou.“

TIP: Saúdové plánují liniové superměsto: Má mít 150 pater a měřit 170 kilometrů

I když ZNera Space nezachází do detailů o tom, jak by celá budova fungovala, z představení konceptu je patrné, že návštěvníci by se po Downtown Circle pohybovali pomocí nějakého druhu železničního systému, který je má přepravovat rychlostí až 100 km/h. Blíže nespecifikovaný počet solárních panelů má zvýšit energetickou soběstačnost budovy a plány počítají také se sběrem a následným využitím dešťové vody.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907