Reklama


Nová studie: Jeden z osmi Američanů má problémy s alkoholem

17.10.2017 - Martin Reichman

Počet Američanů, kteří mají problémy s pitím, stoupá. Mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.
Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Stoupající počet lidí ohrožených rizikovým pitím odhalila nová studie, kterou nedávno zveřejnil magazín americké lékařské asociace. Vědci analyzovali zvyky týkající se pití alkoholu u 40 tisíc Američanů. První část výzkumu probíhala v letech 2002 a 2003, druhá pak o deset let později. Vědci zjistili, že tzv. vysoce rizikové pití – což je podle kritérií lékařů denní spotřeba alespoň čtyř piv, případně půl litru vína u žen a pěti piv, nebo 6 dcl vína u mužů, vzrostlo napříč populací z 9,7 % na 13,7 %.

TIP: Kde se pije nejvíce: Češi jsou pátí nejhorší na světě

Výzkum také ukázal, že mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé. Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %. Podle Keitha Humphreyse, odborníka na drogovou politiku ze Stanfordovy univerzity, je jedním z hlavních důvodů zvyšujícího se počtu rizikových pijanů prudce se snižující cena alkoholu.

Pokud jde o průměrnou spotřebu alkoholu nejsou na tom Spojené státy (například v porovnání s Evropou) nijak špatně. Podle dat Světové zdravotnické organizace se v USA spotřebuje necelých 9 litrů čistého alkoholu na hlavu. „alkoholu zaslíbeném“ Česku je to o 5 litrů více.

  • Zdroj textu: WHO, All That Is Interesting
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Vizualizace zachycuje první známou mezihvězdnou planetku `Oumuamua. Získaná měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové 400 metrů dlouhé těleso, jeho povrch má temně červenou barvu a není pokryt ledem.

Vesmír

Pennsylvania Avenue, Washington (1900 a 2013)

Zajímavosti

Snímek z prosince 1969 zachycuje Mansona během eskorty k předběžnému slyšení u soudu.

Revue

Po elektrických automobilech přicházejí na řadu elektrické náklaďáky

Věda

Obsluha 40mm kanonu Bofors vyhlíží v létě 1944 v Normandii letouny nepřítele

Válka

Vlky, kteří dřív ohrožovali dobytek, lovci v Yellowstonském parku zcela vyhubili – načež došlo k výrazným výkyvům v ekosystému.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907