Nově vyvinuté robotické vlákno snadno proklouzne i do cév v mozku

Magneticky naváděný robotický pomocník se dostane i do těch nejtenčích cév v lidském těle. Například do mozku

02.09.2019 - Stanislav MihulkaNěkteří roboti důvěrně připomínají člověka. A jiní mohou vypadat třeba jako provázek. To je případ nového robota, kterého postavili inženýři Massachusettského technologického institutu. Jde o magneticky naváděný robotický provázek, který se protáhne i těmi nejtenčími cévami lidského těla.

Unikátní robot má magnetické „vnitřnosti“ a jeho povrch tvoří hydrogel, který snižuje tření. Takto vybavený robot specialista by mohl putovat lidskými cévami a mohl by se tím pádem stát velmi cenným pomocníkem pro léčbu mozkových mrtvicí a aneurysmat. Lékaři s takovým robotem by mohli zasáhnout včas a podstatně zvýšit pacientovy šance na úspěšné léčení.

TIP: Nový robotický červ ze Stanfordu bude zachraňovat přeživší při katastrofách

Podle tvůrců nového robota je mozková mrtvice v současnosti jednou z hlavních příčin úmrtí a velmi často mívá trvalé následky. Pokud dojde k úspěšnému léčebnému zákroku do zhruba 90 minut po mrtvici, tak tím velmi vzrůstají naděje pacienta na přežití a na to, že se vyhne trvalému poškození mozku. Právě takový šikovný robot, který se dostane do jinak obtížně přístupných částí těla, by to mohl v řadě případů zajistit.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    MIT, Shutterstock


Další články v sekci