Oblasti mezi přivrácenou a odvrácenou stranou exoplanet by mohly představovat oázy života

Planety s vázanou rotací, na kterých panují současně extrémní vedra i kruté mrazy, by mohly být obyvatelné v oblasti tzv. hvězdného terminátoru, tvrdí astrofyzička z Kalifornské univerzity

22.03.2023 - Stanislav MihulkaHvězda vždy osvětluje planetu jen z její přivrácené části a rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou částí se nazývá hvězdný terminátor (v případě naší soustavy „sluneční terminátor“). Pokud by planeta měla ideální tvar koule, měl by terminátor tvar kružnice. Poloha hvězdného terminátoru se na jednotlivých planetách obvykle mění, podle její rotace, doby oběhu kolem hvězdy a dalších pohybů, které planeta vykonává.

Poněkud jiná situace ale panuje na planetách, které jsou se svou mateřskou hvězdou v tzv. vázané rotaci a jsou ke své hvězdě natočené stále stejnou stranou. V takovém případě představuje hvězdný terminátor oblast, kde se podmínky mění z žhavého věčného dne do mrazivé věčné noci. Tým amerických odborníků, který vedla Ana Loboová z Kalifornské univerzity v Irvine prozkoumal hvězdné terminátory z hlediska jejich obyvatelnosti případným mimozemským životem. Jejich výzkum zveřejnil minulý týden vědecký časopis Astrophysical Journal.

Exoplanety extrémů

Vázané rotace exoplanet jsou podle Loboové ve vesmíru běžné. Často se vyskytují u červených trpaslíků, malých a málo zářivých hvězd, jejichž exoplanety obvykle obíhají velmi blízko u hvězdy. „Pokud se na planetách s vázanou rotací, kde panují extrémní horka na přivrácené a extrémní mrazy na odvrácené straně, vyskytují podmínky příhodné pro život, jsou to právě oblasti terminátorů, kde by se mohla vyskytovat voda v kapalném stavu,uvádí astrofyzička Loboová

Tým Loboové modeloval klimatické poměry na planetách s vázanou rotací, přičemž badatelé využili klimatické modely vyvinuté pro studium pozemského klimatu, které pochopitelně museli upravit pro podmínky na exoplanetách. Jde o první studii, která naznačuje, že oblasti terminátorů planet s vázanou rotací mohou být oázami života.

TIP: Dobré zprávy: Nejbližší exoplaneta by mohla být obyvatelná díky velkému oceánu

Při pátrání po obyvatelných exoplanetách se odborníci doposud zaměřovali především na planety s kapalným oceánem. Loboová a její kolegové ale svým výzkumem upozorňují, že slibnými kandidáty mohou být i exoplanety s výrazným terminátorem, na nichž jinak panuje extrémně horké i extrémně mrazivé klima. Takové planety by mohly mít jen menší plochy s kapalnou vodou, a přesto by na nich mohl prosperovat život.


Další články v sekci