Obří skládky odpadu v okolí Los Angeles zamořují okolí odporným zápachem

Desítky metrů po povrchem jedné z největších skládek odpadu v okolí Los Angeles zřejmě doutná požár. Další nedaleká skládka své okolí zase zamořuje odporným zápachem.

31.12.2023 - Stanislav MihulkaSituace na dvou velkých stárnoucích skládkách okresu Los Angeles vyvolávají vážné otázky ohledně dlouhodobého přístupu regionu k likvidaci odpadu.

Nekontrolované chemické procesy zřejmě zažehly desítky metrů pod povrchem skládky v Chiquita Canyon rozsáhlý požár, jehož uhašení může podle odborníků trvat dva až čtyři roky. Přístroje ukazují, že teplota hluboko pod zemí se přehoupla přes 90 °C. Vysoká teplota podle odborníků zřejmě poškodila plastové odvětrávací trubky a způsobila expanzi plynů a únik páry. Výsledkem je odporný zápach, který se šíří do okolí. 

Provozovatelé skládky existenci podpovrchového požáru nepotvrzují a vzniklé problémy se snaží řešit instalací nových ocelových odvětrávacích systémů. Podle úřadů i místních obyvatel jsou ale dosavadní opatření nedostatečná.

Značným problémům čelí i jiná, zhruba 20 kilometrů vzdálená skládka Sunshine Canyon, kde v důsledku letošních přívalových dešťů došlo k průniku vody a následnému explozivnímu růstu populací bakterií. Výsledkem aktivity bakterií je omračující hnilobný zápach, který šíří do širokého okolí a způsobuje nevolnosti a bolesti hlavy místním obyvatelům. 

Obě skládky jsou přitom stále v provozu a denně přijímají okolo sedmi tisíc tun odpadu. Úřady sice evidují tisíce stížností a provozovatelům udělily desítky pokut, změna k lepšímu je ale zatím stále v nedohlednu. Ekologické organizace i část místních obyvatel volá po uzavření nebezpečných skládek.

TIP: Nejšpinavější místo světa: Život sběračů na toxické skládce Agbogbloshie

Obě zařízení jsou po technické stránce dávno za svým zenitem. Podle původních plánů měla být skládka v Chiquita Canyon uzavřena již v roce 2019, úřady ale vyhověly žádosti provozovatele a povolily prodloužení jejího provozu až do roku 2037. Z původně plánovaných 23 milionů tun odpadu tak zde může být uloženo až 60 milionů tun.


Další články v sekci