Oceán vyplavuje na kalifornské pláže vzácné jedovaté hady

Oteplující se oceán vyplavuje na jihokalifornské pláže vzácné jedovaté hady. Naposled zde byli spatřeni před 30 lety

15.01.2016 - Martin Reichman



Velmi neobvyklé nálezy hlásí zoologové z jižní Kaliforine – moře zde v posledních měsících vyplavilo několik jedovatých mořských hadů. Vodnáře dvoubarvého v těchto končinách přitom nikdo nespatřil již tři desítky let. Zoologové neobvyklý výskyt vodnářů připisují fenoménu El Niňo, který ohřívá vody Tichého oceánu. V důsledku El Niňa ubývá ve vodách jižního Pacifiku ryb a dravci se vydávají za potravou mnohem dále než dřív. Domovem vodnáře bývají tropické části Pacifiku a Indického oceánu, včetně pobřeží střední Ameriky, Havajských ostrovů, Japonska a východního pobřeží Afriky. 

Vodnář dvoubarvý se živí malými rybkami, které loví většinou u hladiny. Je sice prudce jedovatý, doposud ale nebyl popsán jediný útok vodnáře na člověka. Úřady přesto vydaly varování a radí lidem, aby se k hadům nepřibližovali.

Poslední výskyt vodnáře v oblasti severně od mexické Baja California byl podle zoologů zaznamenán v roce 1972. Jen za poslední měsíce evidují vědci výskyt šesti kusů tohoto jedovatého mořského plaza

Podle zoologů je zvláštní i chování hadů. Není totiž jasné, jakým způsobem a proč se objevují na plážích. Mořští hadi se na souši pohybují jen obtížně. Za nejpravděpodobnější příčinu vědci považují stres a neznámé prostředí. Svou roli také může hrát vyčerpání z dlouhé cesty.

  • Zdroj textu

    coronado.ca.us

  • Zdroj fotografií

    City of Coronado


Další články v sekci