Reklama


Od bláznivého nápadu k hitu: Kde se vzaly kolečkové brusle?

29.11.2017 - Bohumil Tesařík

In-line bruslení je hitem současné doby. Navíc je zdravé a nelikviduje klouby tak jako například běhání. Víme však, kde a kdy se nápad na brusle s kolečky zrodil?

Kolečkové brusle - Jízda na kolečkových bruslích je od 19. století oblíbenou zábavou
Kolečkové brusle - Jízda na kolečkových bruslích je od 19. století oblíbenou zábavou

Jednoho dne roku 1760 se v londýnské čtvrti Soho konala velkolepá maškarní party. Jejím hostům se naskytla nevšední podívaná, když se do tanečního sálu dostavil muž belgického původu, nedlouho žijící v Anglii, jménem John Joseph Merlin (1735–1803). Přijel totiž na kolečkových bruslích a k tomu hrál na housle.

Problematické brždění

Bohužel překvapení se neobešlo bez problémů. Ačkoliv byl Merlin ve společnosti již známou, i když trochu výstřední osobností, určitě nebyl dobrým bruslařem. Neuměl zastavit, ovlivňovat rychlost ani změnit směr, a tak najel do velkého zrcadla, které se rozsypalo. Za své vzaly i housle a otec kolečkového bruslení se navíc vážně zranil. Příhodu prý okomentoval slovy, jež na své aktuálnosti neztratila ani dnes: „Rozjet se nikdy nebyl problém, ale zastavit ano.“

Vystoupení nebylo samoúčelné. Mělo být propagací Merlinova soukromého muzea kuriozit, hracích automatů, mechanických strojků, hudebních nástrojů a dalších vynálezů, které rád stavěl na obdiv návštěvníkům. Byl totiž mechanickým géniem, hodinářem, konstruktérem hudebních nástrojů, jemných fyzikálních přístrojů a vah, vozíků pro invalidy, podnikatelem, ale také nadaným houslistou a cembalistou.

Jak to bylo dál

Z dlouhé a bohaté historie kolečkového bruslení ještě připomeneme rok 1823, kdy Robert Tyers, rovněž z Londýna, vyrobil brusle, kterým říkal volitos. Byla to vlastně řada pěti koleček (prostřední bylo největší), namontovaných k botám, jak sám říkal za účelem „cestování a zábavy“. Kolečkové brusle se čtyřmi kolečky v řadě (in-line) a s možností otáčení sestrojil Newyorčan James Plimpton v roce 1863.

Kolečka byla zhotovena ze dřeva s gumovým obložením. A jakmile se tyto brusle objevily, stalo se kolečkové bruslení oblíbenou činností jak v Americe, tak v Evropě. A zůstalo dodnes – výrobci přicházejí s novými a zajímavými modely bruslí pro kondiční a sportovní bruslení: univerzálními, dámskými, dětskými – roztahovacími, výkonnostními, fitness, outdoor, agressiv a tak dále.

  • Zdroj textu: Živá historie
  • Zdroj fotografií: archiv redakce

ReklamaReklama

Aktuální články

Zajímavosti

Paříž je pojmenovaná podle keltského kmene známého jako Parisii. Nejstarší osídlení se datuje do roku 4200 př. n. l.

Cestování

Konopí stále častěji nachází uplatnění v medicíně

Věda

Odvedl krysař děti na Moravu?

Historie

Nejnovější test motoru pro nosnou raketu systému SLS

Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907