Osamocená galaxie s kvazarem zřejmě pohltila své sousedy

Galaxie 3C 297 je zřejmě „fosilním pozůstatkem“ celé kupy galaxií, která postupně splynula v jedinou galaxii

15.03.2023 - Stanislav MihulkaGalaxii 3C 297 pozorujeme v mladém vesmíru, ve vzdálenosti asi 9,2 miliardy světelných let. V jejím nitru „pracuje“ kvazar, tedy velmi aktivní supermasivní černá díra, která horlivě pohlcuje okolní hmotu a zaplavuje okolní vesmír intenzivním zářením. To by samo o sobě nebylo až tak zvláštní. Kvazary jsou sice fascinující, ale ve vzdáleném vesmíru jich známe celou řadu.

To, co je na této galaxii zajímavé je, že je nezvykle osamělá. Podle toho, v jaké oblasti se nachází, by podle odborníků měla být součástí kupy přinejmenším stovky galaxií, z nichž by řada měla být velká minimálně jako Mléčná dráha. Vše ale nasvědčuje tomu, že v blízkém okolí galaxie 3C 297 žádné další zřetelné galaxie nejsou.

Fosilie dávné galaktické kupy

Vypadá to, že galaxie 3C 297 je součástí kupy galaxií, která je až na ni úplně prázdná,podivuje se italská astronomka Valentina Missaglia z Turínské univerzity. „Čekali bychom tam přinejmenším tucet galaxií velikosti Mléčné dráhy, ale zřejmě tam nejsou.“ Missaglia s kolegy detailně prozkoumala okolí galaxie 3C 297 v rádiové oblasti, díky pozorování vesmírné observatoře Chandra a dalších zařízení a výsledky svého výzkumu zveřejnila v časopisu Astrophysical Journal.

Kompozitní snímek galaxie 3C 297. (foto: NASA/CXC/ESA, Univ. of Torino, V. MissagliaCC BY-SA 4.0)

Kvazar galaxie 3C 297 je intenzivním zdrojem rádiového záření a přitáhl pozornost odborníků. Projevuje se masivními polárními výtrysky hmoty, z nichž ten bližší je dobře patrný na rádiových snímcích. Tento výtrysk dokonce vytvořil sekundární zdroj intenzivního rádiového záření, ve vzdálenosti asi 140 tisíc světelných let od galaxie. Podle vědců zřejmě zasáhl koncentrovaný kosmický plyn a ohřál ho na vysokou teplotu.

TIP: Nečekaná vzplanutí: Šest klidných galaxií se najednou odpálilo jako kvasary

Velké množství plynu, které obklopuje galaxii 3C 297 a další náznaky přivedly badatele k závěru, že jsme v tomto případě svědky závěrečné části splynutí většího počtu galaxií, které původně tvořily galaktickou kupu, do jediného objektu – galaxie 3C 297. Gravitační síly v této kupě zřejmě postupně stáhly všechny galaxie dohromady, až zbyla jediná, která jako „fosilní pozůstatek“ obsahuje podstatnou část hmoty původní kupy galaxií.


Další články v sekci