Pohádky plné krutosti: Předlohou pro Modrovouse byl sadistický masový vrah

Stará francouzská pohádka o manželce, která objeví temné stránky svého nového muže příliš pozdě, má nejspíš předobraz v postavě sadistického masového vraha

19.05.2023 - Olga NivnickáV jednom hlubokém černém lese žil v jednom domě muž, který měl tři syny a krásnou dceru. Jednoho dne přijel k jeho domu zlatý kočár, tažený šestispřežím a doprovázený množstvím sloužících, ze kterého vystoupil král a muže požádal, aby mu dal svou krásnou dceru za ženu. Otec se zaradoval, že má dcera takové štěstí. Bez velkého váhání souhlasil a dceru si odvedl nápadník jehož plnovous měl modrou barvu...

Prznitel dětí

Modrovous byl ošklivý a starý muž s tajemnou minulostí, ovšem nesmírně bohatý. Jeho nevěsta z něj měla trochu strach, ostatně ke sňatku ji přemluvil otec. Zapřísahá alespoň své tři bratry, aby jí přišli na pomoc, kdyby ji snad potřebovala. Novomanžel se nicméně chová velmi pozorně a dny plynou v poklidu. Pak musí Modrovous odcestovat. Svěří jí všechny klíče od domu, jen vstup do jedné komnaty jí důrazně zakáže. Zvědavost samozřejmě zvítězí. Jenže uvnitř visí na železných hácích krvavá těla nahých žen.

Leknutím upustí žena klíček do krvavé kaluže. Utíká pryč, ale manžel se vrací a z jejího chování vše pozná. Vleče ji chodbami, aby ji v krvavé místnosti umučil stejně jako své předchozí partnerky. Až v poslední chvíli vpadnou do domu její bratři a Modrovouse ubodají. Konec je šťastný: všechen Modrovousův majetek připadne šokované vdově. A poučení? Kdyby se nešťastnice odřízla od své původní rodiny, zůstala by vydána trýzniteli na milost a nemilost.

Vzestup a pád

Krvavý příběh je údajně inspirován jiným dobovým masovým vrahem. Předobraz Modrovouse zemřel jen dvě stě padesát let před vydáním Pohádek matky husy. A jmenoval se Gilles de Laval, baron de Rais. Narodil se na prahu 15. století. V jedenácti letech mu zemřeli rodiče a on zdědil ohromný majetek. Brzy ho rozmnožil o věno manželky, vlastní sestřenice Catherine de Thouars. V šestnácti letech se stal nejbohatším šlechticem Evropy! Coby statečný rytíř se bil při dobývání města Orléans po boku slavné Johanky z Arku. V pětadvaceti letech to dotáhl na maršála.

Když opustil armádu, vrátil se na svá panství. Jenže si žil na vysoké noze. Jak získat peníze? Pomůže mu černá magie! Najal alchymisty a kouzelníky, dokonce i nekromanta, rozmlouvajícího s dávno mrtvými. Hledali způsob, jak proměnit obyčejný kov ve zlato. A tehdy začaly na jeho panství umírat první děti. Krvavé obřady měly přilákat síly temnot. Ale nedělo se nic. De Rais musel rozprodat rozsáhlé pozemky. Odmítal je ale novému majiteli vydat. K jeho smůle šlo o vlivnou osobu: biskupa Malestroita. Když nechal baron de Rais v září roku 1440 zmrskat a uvěznit kněze, poskytl svému soupeři skvělou záminku. Malestroit a jeho spojenec vévoda normandský obvinili de Raise z kacířství, sodomie, obcování s démony a ze studia černé magie.

TIP: Horory na dobrou noc: O čem vyprávějí původní verze oblíbených pohádek?

Důkazy tajně shromažďovali už několik měsíců. Na svém sídle prý baron při zvrhlých rituálech umučil k smrti kolem sto padesáti dětí. Děvčátka i chlapce znásilňoval, zaživa jim otvíral břicha, někdy se ukájel i na jejich mrtvých tělech. Nechutná líčení sadistického násilí a úchylných choutek porotě stačila, proces netrval ani dva měsíce. Napilno měl i biskup a normandský vévoda. Zbylé baronovy zámky a statky totiž měly připadnout jim. Ještě ani nezačal soud a vévoda je už začal prodávat. Bylo celé obvinění včetně důkazů jen podvod? Jenže množství ohořelých dětských kostí fungovalo spolehlivě. Gilles de Laval se na mučidlech přiznal. Na konci října roku 1440 jej kat potupně oběsil a poté jeho tělo spálil na popel.


Další články v sekci