Pravěcí speleologové: Jak se lidé doby kamenné dostávali do hlubin jeskyně Saint-Marcel?

Vědci narazili na 8 000 let staré důkazy přítomnosti lidí hluboko v útrobách jeskynního systému Saint-Marcel v jižní Francii. Místo je přitom složitě přístupné i pro dnešní speleology s moderní výbavou.

11.05.2024 - Stanislav Mihulka



Jeskynní systém Grotte de Saint-Marcel v jižní Francii je jedním z nejúchvatnějších na světě a je již dlouho v hledáčku odborníků. Lidé ho objevili už velice dávno – jak dokládají četné nálezy, celá tisíciletí se zdržovali v jeho vstupní části. Francouzský jeskynní systém je ale mnohem rozsáhlejší. Podle zjištění odborníků je celý komplex nejméně 64 kilometry dlouhý.

Tým, který vedl geomorfolog Jean-Jacques Delannoy z francouzské výzkumné agentury CNRS, zde nedávno narazil na pozoruhodnou vědeckou hádanku. Vědci zde objevili stopy velmi dávné lidské přítomnosti. Ty se přitom nenacházejí ve vstupní a snadno přístupné části, nýbrž ve vzdálenosti více než 1,5 kilometru od vstupu. Místo je přitom komplikovaně přístupné i pro dnešní zkušené speleology s moderní výbavou. Jak se tedy naši dávní předci dostávali do takto složitě přístupných míst?

Cesta do nebezpečí

Důkazem o přítomnosti lidí hluboko v útrobách jeskynního systému jsou ulámané krápníky, na které Delannoy se svými kolegy narazili. Až doposud se přitom předpokládalo, že jde o práci turistů nebo jeskyňářů z 19. století, kdy bylo podobné chování poměrně běžné. Vědci se proto rozhodli ověřit stáří nalezených krápníků a výsledky je překvapily…

Analýza pomocí uran-thoriového datování, založeného na zjišťování poměru mezi uranem a thoriem, které je obzvláště přesné a spolehlivé právě při práci s vápencovými strukturami, ukázala, že nejstarší nalezené krápníky byly ulomené před zhruba 10 tisíci lety a nejmladší asi před 3 tisíci lety. Podrobnosti o svých zjištěních vědci zveřejnili v odborném časopisu Journal of Archaeological Method and Theory.

Speleologové doby kamenné

Část ulomených krápníků byla navíc poskládána do zvláštních struktur, které podle vědců nemohly vzniknout přirozeným způsobem. Datování těchto struktur ukázalo, že vznikly přibližně před 8 tisíci lety.

„Důkazy o pravěké lidské činnosti v jeskyni Saint-Marcel jsou přesvědčivé,“ píší vědci ve své studii. Jakým způsobem se do nitra jeskynního systému tito lidé dostávali ale i nadále zůstává hádankou, na kterou bude muset odpovědět až další výzkum. Výsledky v každém případě podle vědců mění náš pohled na schopnosti lidí z dávné minulosti. 


Další články v sekci