Pravidla bublinek: Proč jsou skleničky na šampaňské tak vysoké a úzké?

Kolik bublinek se nachází v jedné lahvi kvalitního šampaňského? A proč se k jeho servírování používají úzké sklenice?

04.06.2024 - Barbora Jelínková



Charakteristickým rysem všech šumivých vín se staly bublinky, a při pití je tedy záhodno je v nápoji zachovat co nejdéle. Zhruba od konce 18. století se za uvedeným účelem používají skleničky přezdívané flétny, s typicky podlouhlým úzkým tvarem. 

Zmenšuje se tím totiž povrch, ze kterého mohou bublinky unikat, a vytváří se lepší vizuální efekt, když stoupají k hladině. Úzké hrdlo rovněž pomáhá delší dobu udržet kýženou teplotu a koncentraci aromat. Aby množství bublinek zůstalo co nejvyšší, vyleptá se při výrobě do dna sklenice drobná nedokonalost, jež pak slouží coby „zárodečné“ místo pro vznik nových.

Vedle sklenic typu flétna se k servírování šumivých vín často používají také sklenice svým tvarem připomínající tulipán, které mají horní část mírně rozšířenou. Tento tvar má ještě více umocnit zážitek z vůně nápoje.

Naopak široké sklenice typu coupé se přes svou nespornou eleganci ke konzumaci šumivých vín příliš nehodí – bublinky, kterých je v každé lahvi kvalitního šampaňského údajně až 49 milionů, z nich vyprchávají příliš rychle. Ke sklenicím typu coupé se váže jeden lehce impertinentní historický hoax – jejich tvar byl údajně vyrobený podle prsu Marie Antoinetty. Ve skutečnosti ale tento typ sklenic vznikl v Anglii, více než sto let před narozením známé francouzské krasavice a královny.


Další články v sekci