Protinádorová vakcína pro psy téměř zdvojnásobuje dobu jejich přežití

Nejen lidi, ale i psy ohrožují nádory. Možnosti léčby psích pacientů ale zdaleka nejsou tak široké jako u těch lidských. Nová protinádorová vakcína by mohla situaci zlepšit.

12.03.2024 - Stanislav MihulkaPodobně jako u lidí se i u psů poměrně často objevují nejrůznější nádory. Platí to především pro starší psy a větší plemena. Lidští pacienti mají k dispozici postupně se zvětšující arzenál léků a léčebných postupů, které je možné při léčbě rakoviny využít. Možnosti léčby psů jsou bohužel mnohem omezenější.

Veterináři obvykle využívají ozařování nebo chemoterapii, ale jejich účinnost je problematická. Léčba nádorů psů také bývá obtížně dostupná, což platí i pro její cenu. Výzkumný tým vedený odborníky americké Yaleovy univerzity vyšel z toho, že fyziologie lidí i psů se v řadě ohledů podobají, a vytvořil novou verzi původně jen lidské léčby, kterou je možné použít i u psů.

Preventivní vakcína

Uvedená léčba je založená na protinádorové vakcíně, která cílí na růstové faktory EGFR a HER2. Jde o proteiny, jejichž produkce je u některých typů nádorů nápadně zvýšená, například u rakoviny prsu nebo rakoviny tlustého střeva. Badatelé vyvinuli vakcínu, která vyvolává tvorbu polyklonálních protilátek proti proteinům EGFR a HER2. Výsledky výzkumu před časem zveřejnil odborný časopis Translational Oncology.

Vědci v průběhu uplynulých let uskutečnili řadu klinických testů, kterých se účastnilo přes 300 psů s různými typy nádorů. Ukázalo se, že u některých nádorů, s nimiž běžně psi přežívají zhruba jeden rok, se délka přežití téměř zdvojnásobila. Například psi s osteosarkomem, mají při současné léčbě šanci asi 35 procent, že budou žít rok po diagnóze. Uvedená vakcína jejich šance zvýšila na 60 procent.

TIP: Nakažlivá psí rakovina se kvůli námořním plavbám rozšířila po celém světě

Tým Yaleovy univerzity v současné době připravuje další výzkum, v jehož rámci chtějí vědci zjistit, zda by bylo možné uvedenou vakcínu použít jako prevenci u zdravých psů. Vakcína by mohla bránit samotnému vzniku nádoru, případně ho potlačit ve velmi rané fázi. Taková vakcína by přispěla ke spokojenému životu jak psů, tak i jejich majitelů.


Další články v sekci