Průlom v léčbě lupusu: U pěti pacientů zabrala experimentální imunoterapie

Experimentální léčba s CAR-T buňkami přinesla úspěch v léčbě pacientů s rozvinutým lupusem

18.09.2022 - Stanislav Mihulka



Systémový lupus erythematodes je závažné autoimunitní onemocnění, které může postihnout řadu orgánů. Imunitní systém pacienta vytváří protilátky proti vlastnímu tělu, což přináší celou řadu důsledků, od narušení kůže, bolesti kloubů a horečky až po poškození životně důležitých orgánů, jako jsou ledviny, srdce nebo mozek. Symptomy lupusu mohou být trvalé nebo se objevují ve vlnách.

V současnosti není na lupus k dispozici žádná léčba. Léčí se pouze symptomy, například kortikoidy omezují záněty, léky na bolest tlumí nepříjemné projevy onemocnění. Výzkumný tým německé Erlangensko-norimberské univerzity nedávno zaznamenal slibné výsledky, když k léčbě lupusu u 5 pacientů použil experimentální CAR-T buňky, čili T-lymfocyty s chimerním antigenním receptorem.

Imunoterapie lupusu

CAR-T buňky představují specifickou formu imunoterapie, tedy léčby založené na vylepšování imunity pacienta. V současné době se intenzivně zkoumají kvůli léčbě řady typů rakovin i dalších onemocnění. Léčba zahrnuje odebrání T-lymfocytů z pacienta, jejich upravení pomocí chimerního antigenního receptoru a opětovné vložení do pacienta.

Německý tým v rámci svého experimentu upravil T-lymfocyty vybraných pěti pacientů v mladém věku (čtyř žen a jednoho muže) s rozvinutým lupusem tak, aby jako CAR-T buňky cílily na receptor CD19 na povrchu B-lymfocytů. Právě B-lymfocyty přitom hrají významnou roli v mechanismu lupusu.

TIP: Experimenty potvrzují, že zázvor pomáhá proti autoimunitním chorobám

Výsledky experimentu, publikované ve recenzovaném lékařském měsíčníku Nature Medicine, udělaly velký dojem. CAR-T buňky se u pacientů rychle rozšířily v těle a dramaticky zakročily proti B-lymfocytům, jejichž množství pokleslo pod zjistitelnou úroveň. Příznaky lupusu u všech účastníků experimentu vymizely do té míry, že už nemuseli užívat příslušné léky. Badatelé sledovali pětici pacientů 17 měsíců a po celou dobu se u nich lupus neprojevil. Vedlejší účinky byly jen mírné, v podobě zvýšené teploty po několik dnů. Brzy by měly následovat rozsáhlejší klinické testy.


Další články v sekci