Experimenty potvrzují, že zázvor pomáhá proti autoimunitním chorobám

11.01.2021 - Stanislav Mihulka

Zázvor je nejen chutný, ale také skutečně léčivý. Jeho aktivní látka tlumí rozbouřenou imunitu při lupusu

<p>Zázvor je mimořádně populární v asijských zemích. Před 5 tisíci lety jej Indové a Číňané považovali za lék na veškeré neduhy.</p>

Zázvor je mimořádně populární v asijských zemích. Před 5 tisíci lety jej Indové a Číňané považovali za lék na veškeré neduhy.


Reklama

Zázvor, zázračný oddenek, jehož účinky objevili lidé před tisíci lety. A používají jej dnes a denně, jak v kuchyni, tak v léčitelství. Používá se k posílení imunity, zajištění správné funkce trávicího a oběhového systému i k udržení normální hladiny cukru a tuků v krvi. Traduje se o něm, že má že má určitě protizánětlivé a antioxidační účinky. Nakolik se ale takové představy opírají o vědecké poznatky? 

Právě na účinky populárního zázvoru se zaměřil tým, který vedl Ramadan Ali z Michiganské univerzity. Středem zájmu vědců byla hlavní biologicky aktivní látka čerstvého oddenku zázvoru zvaná 6-gingerol. Je to vysoce štiplavá látka, která je příbuzná pálivému kapsaicinu z chilli papriček.

TIP: Voňavá domácí lékárna: Znáte léčivé účinky jednotlivých druhů koření?

Experimenty na pokusných myších potvrdily, že 6-gingerol potlačuje mechanismy, které souvisejí s rozvojem autoimunitního onemocnění systémový lupus erythematodes. Při této chorobě imunita napadá vlastní tkáně a orgány, především kůži, ale i řadu dalších. Bílé krvinky neutrofily při tomto onemocnění reagují přehnaně a produkují nadměrné množství síťovitých struktur NETů (Neutrophil extracellular trap), které pak způsobují řadu obtíží. 6-gingerol ze zázvoru dramaticky snižuje tvorbu NETů u myší s lupusem. Pokud se podaří prokázat stejné účinky i u lidí, mohl by se zázvor stát vítanou pomocí pro pacienty s tímto nepříjemným onemocněním.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907