Experimenty potvrzují, že zázvor pomáhá proti autoimunitním chorobám

11.01.2021 - Stanislav Mihulka

Zázvor je nejen chutný, ale také skutečně léčivý. Jeho aktivní látka tlumí rozbouřenou imunitu při lupusu

<p>Zázvor je mimořádně populární v asijských zemích. Před 5 tisíci lety jej Indové a Číňané považovali za lék na veškeré neduhy.</p>

Zázvor je mimořádně populární v asijských zemích. Před 5 tisíci lety jej Indové a Číňané považovali za lék na veškeré neduhy.


Reklama

Zázvor, zázračný oddenek, jehož účinky objevili lidé před tisíci lety. A používají jej dnes a denně, jak v kuchyni, tak v léčitelství. Používá se k posílení imunity, zajištění správné funkce trávicího a oběhového systému i k udržení normální hladiny cukru a tuků v krvi. Traduje se o něm, že má že má určitě protizánětlivé a antioxidační účinky. Nakolik se ale takové představy opírají o vědecké poznatky? 

Právě na účinky populárního zázvoru se zaměřil tým, který vedl Ramadan Ali z Michiganské univerzity. Středem zájmu vědců byla hlavní biologicky aktivní látka čerstvého oddenku zázvoru zvaná 6-gingerol. Je to vysoce štiplavá látka, která je příbuzná pálivému kapsaicinu z chilli papriček.

TIP: Voňavá domácí lékárna: Znáte léčivé účinky jednotlivých druhů koření?

Experimenty na pokusných myších potvrdily, že 6-gingerol potlačuje mechanismy, které souvisejí s rozvojem autoimunitního onemocnění systémový lupus erythematodes. Při této chorobě imunita napadá vlastní tkáně a orgány, především kůži, ale i řadu dalších. Bílé krvinky neutrofily při tomto onemocnění reagují přehnaně a produkují nadměrné množství síťovitých struktur NETů (Neutrophil extracellular trap), které pak způsobují řadu obtíží. 6-gingerol ze zázvoru dramaticky snižuje tvorbu NETů u myší s lupusem. Pokud se podaří prokázat stejné účinky i u lidí, mohl by se zázvor stát vítanou pomocí pro pacienty s tímto nepříjemným onemocněním.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907