Průzkum potopeného vraku královské lodi Gribshunden odhalil cenný náklad koření

Slavný vrak lodi Gribshunden vezl mimo jiné řadu druhů koření a pochutin, které se zachovaly ve skvělém stavu i po více než 500 letech

17.02.2023 - Stanislav MihulkaKolem roku 1486 v Dánsku spustili na vodu válečnou loď, známou jako Gribshunden (někdy též Griffen). Loď o délce 35 metrů, vyzbrojená 11 železnými děly a s posádkou 150 mužů se stala vlajkovou lodí tehdejšího vládce Dánska, Norska, a také Švédska, krále Jana I. Dánského, který vládl v letech 1481 až 1513.

V roce 1495 se Jan I. připravoval na setkání s tehdejším vládcem Švédska, regentem Stenem Sturem starším. Svoji vlajkovou loď naložil cennostmi, aby udělal na Stureho dojem. Chtěl ho přesvědčit, aby uznal svrchovanost Dánska v rámci Kalmarské unie, která tehdy zahrnovala Dánsko, Norsko, Švédsko, Island i Finsko.

Perfektně zachovalý vrak

Při cestě do Kalmaru došlo ke tragédii. Když loď Gribshunden kotvila poblíž švédského Ronneby, vypukl na její palubě požár a loď šla ke dnu. Jan I. byl v té době na pevnině, ale mnoho mužů jeho posádky zahynulo. Ze setkání tehdy sešlo a Jan I. první musel Stureho o dva roky později porazit v bitvě u Rotebro. Z lodi Gribshunden se stal jeden z nejlépe zachovalých vraků z období pozdního středověku.

Vrak byl pro moderní vědu objeven v šedesátých letech 20. století. Studovali jej podmořští archeologové, ale šlo spíše o povrchní průzkum. V letech 2019 až 2021 proběhl další, tentokrát intenzivní výzkum, který se soustředil na dříve přehlížené artefakty. Významnou část z nich představuje více než tři tisíce vzorků rostlinného materiálu, většinou luxusních pochutin a koření.

Jak uvádějí Mikael Larsson a Brendan Foley ze švédské Univerzity v Lundu ve své studii publikované vědeckým časopisem PLoS ONE, ve vraku byl objeven například muškátový oříšek, hřebíček, hořčice, kopr, šafrán, zázvor, pepř a mandle, společně se sušenými ostružinami, malinami, hrozny a semeny lnu. Pozoruhodný byl i nález jedovatého blínu, který se používal k medicínským a rituálním účelům.

TIP: Nálezy z 3000 let starého vraku lodi Uluburun odhalují složitou obchodní síť

Badatelé zdůrazňují výtečný stav objevených rostlinných materiálů, který příliš neodpovídá jejich skutečnému stáří. K jejich uchování zásadně přispěly unikátní přírodní podmínky v oblasti potopení lodi Gribshunden. Baltské moře je totiž v těchto místech poměrně chladné a zároveň má jen nízkou salinitu.


Další články v sekci