Půl miliardy tlouštíků: Více než polovina Číňanů má nadváhu

Stereotypní představa subtilních Asiatů bere za své – více než 50 % dospělých Číňanů trpí nadváhou a každý šestý je obézní

05.01.2021 - Martin ReichmanBohatnutí obyvatel Číny se neprojevuje jen v jejich peněženkách, ale stále častěji i na přibývajících centimetrech v pasu. Jak ukázala čerstvá studie Národního zdravotního výboru Čínské lidové republiky má 50,7 % dospělých Číňanů nadváhu. Podíl lidí s nadváhou se v zemi za posledních 20 let více než zdvojnásobil. Ještě v roce 2002 se nadváha týkala jen 29,9 % dospělé populace, o 10 let později to bylo již 42 %. Nyní se nadváha týká více než poloviny dospělých Číňanů, což v absolutních číslech představuje zhruba půl miliardy lidí. Kromě počtu lidí s nadváhou roste v Číně i počet vyloženě obézních jedinců – v roce 2002 to bylo 7,1 % dospělé populace, nyní se s obezitou potýká 16,4 % dospělých. 

Dlužno dodat, že v Číně platí v tomto směru mírně přísnější standardy – podle WHO je BMI index pro nadváhu 25 bodů a 30 bodů pro obezitu. V Číně je za nadváhu považován index tělesné hmotnosti nad 24 a pro obezitu nad 28.

Půlmiliarda tlouštíků

Podle doktora Li Bin souvisí tloustnutí čínské populace s obrovskými změnami ve stravování a stravovacích návycích, které přinesl rychlý ekonomický růst země. Změny se přitom netýkají jen bohatých městských regionů, ale i obyvatel na venkově všech věkových skupin. To ve svém důsledku představuje zvýšenou zátěž pro zdravotnický systém země. Podle údajů WHO ročně na následky nadváhy a obezity zemřou čtyři miliony lidí.

TIP: Tlouštíky ve sboru nechceme: Thajsko vyrazilo do boje s obézními policisty

Nadváha a obezita nejsou zdaleka problémem jen v Číně. Od roku 1975 se celosvětový počet obézních lidí téměř ztrojnásobil. Nadváhou trpělo v roce 2016 téměř 40 % dospělých (39 % mužů a 40 % žen), 13 % lidí (11 % mužů a 15 % žen) pak bylo obézních. Pokud se zaměříme na Evropu, jsou celková čísla ještě horší. V roce 2014 bylo podle zprávy Global Nutrition Report na starém kontinentu obézních 21 % mužů a 23 % žen. V Česku je podle zprávy Státního zdravotního ústavu obezitou postiženo asi 25 % žen, 22 % mužů a nadváha obecně představuje potíž pro více než polovinu populace středního věku (71 % mužů a téměř 56 % žen).

  • Zdroj textu

    CNN, SZU, WHO

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci