Robotičtí průzkumníci pro Měsíc a Mars mají k dispozici nový výcvikový polygon

Těžko na cvičišti, lehko na Měsíci nebo třeba na Marsu. Robotičtí průzkumníci mohou nově trénovat v realistickém prostředí simulátoru lunárního a marsovského povrchu.

13.10.2023 - Stanislav MihulkaTým odborníků Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR) z Centra pro robotiku a mechanotroniku vybudoval v Oberpfaffenhofenu u Mnichova nové outdoorové cvičiště pro robotické průzkumníky Měsíce a Marsu. Právě v Oberpfaffenhofenu také sídlí německé středisko pro řízení vesmírných misí, které se podílí na misích ESA.

Simulátor cizích světů

Cvičiště má rozlohu 1 500 metrů čtverečních. Část představuje povrch Měsíce, část povrch rudé planety. Nachází se tam celá řada materiálů, které simulují lunární a marsovský povrch, včetně čediče, ztuhlé lávy nebo suevitu – metamorfomované horniny, která je typická pro impaktní krátery.

Nový testovací polygon pro robotické průzkumníky v německém Oberpfaffenhofenu. (foto: DLR, CC BY-NC-ND 3.0)

Samozřejmostí je velmi členitý terén, který zahrnuje spoustu záludností, s nimiž si robotičtí průzkumníci budou muset na Měsíci či Marsu poradit. Na polygonu nechybí ani tunel, několik roklí, písečné duny, svahy, velké balvany, hromady sypkého materiálu a další překážky. Nejde přitom jen o to, že robot musí překážky překonat, musí v takovém terénu zvládnout autonomní navigaci a hledat optimální trasu.

TIP: Výcvik na Zemi: Šplhající robot NASA LEMUR trénoval v Údolí smrti

Testování robotů na tomto simulátoru zahrnuje i tvorbu map v prozkoumávaném terénu, které mají roboti pro svou potřebu a data také posílají řídícímu středisku. Mezi prvními by v Oberpfaffenhofenu měl trénovat robotický průzkumník IDEFIX, vyvinutý francouzskou vesmírnou agenturou CNES. Ten by měl zamířit příští rok k marsovskému měsíci Phobos, v rámci japonské mise MMX.


Další články v sekci