Souboj mozků: Jsou chytřejší muži nebo ženy?

Jak je to s hašteřením ohledně rozdílu velikosti mozku u mužů a žen? Má velikost mozku nějaký vliv na inteligenci? Kdo je chytřejší?

14.02.2022 - redakce 100+1Oblíbené poznámky pánů směřující k závěru, že díky větší velikosti mozku jsou muži také chytřejší, nejsou v žádném případě založeny na pravdě. Rozdílné velikosti mozků jsou způsobeny zkrátka tím, že muži jsou obecně větší než ženy. Průměrný mozek muže váží asi 2 % jeho celkové tělesné váhy, což odpovídá zhruba 1 300 gramům. Ovšem u žen zabírá mozek 2,5 % z celkové hmotnosti (1 100 gramů), a proporcionálně je tedy dokonce větší než ten mužský!

TIP: Kdo nosí v hlavě největší mozek? Ty největší mohou vážit až sedm kilogramů

Vědci z amerického Harvardu v roce 2001 zjistili, že se u obou pohlaví liší především velikost různých částí mozku. Například u žen je více vyvinuta část předního laloku, která má na starosti řešení problémů a rozhodování, a dále pak části odpovídající za emoce. U mužů jsou to části sloužící k prostorové představivosti a ovládání společenského a sexuálního chování.

Muži a ženy jsou zkrátka jinak uzpůsobeni k využívání různých částí svého mozku. Ostatně o tom, že velikost mozku neovlivňuje inteligenci, vypovídá i to, že mozek ruského spisovatele Turgeněva vážil více než dvě kila, zatímco mozek Alberta Einsteina byl rozměry menší než ženský.


Další články v sekci