Také Arktida je zaplavena mikroplasty: Většinou jde o vlákna z oblečení

16.01.2021 - Stanislav MihulkaMikroplasty, tedy nepatrné úlomky různých plastových výrobků, už byly nalezeny prakticky po celé Zemi. Vzhledem ke své velikosti se snadno šíří v prostředí. Asi nepřekvapí, že zaplavily i pustiny v Arktidě. Nový výzkum nedávno zjistil, že většinu mikroplastů v Arktidě tvoří nepatrná vlákna plastů z oblečení a látek.

Kanadský výzkumník Peter Ross a jeho spolupracovníci se plavili na dvou kanadských ledoborcích, odebírali vzorky vody z povrchové vrstvy Severního ledového oceánu a hledali v nich mikroplasty. Ukázalo se, že 92 procent mikroplastů v těchto vodách jsou právě zmíněná syntetická textilní vlákna. Z nich asi 73 procent tvoří polyester.

TIP: Výškový rekord: Mikroplasty byly nalezeny i poblíž vrcholu Mount Everestu

Zkoumané vzorky pocházely ze 71 lokalit v evropské a americké Arktidě. V průměru obsahovaly asi 40 částic mikroplastů na jeden krychlový metr vody. Vědci se domnívají, že většina těchto mikroplastů původně pochází z Atlantiku, odkud je dopravily do Severního ledového oceánu mořské proudy.

Vlákna mikroplastů obvykle vznikají při praní. Během jedné várky praní v domácnosti se uvolní do vody přes 700 tisíc mikrokopických syntetických vláken.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Fisheries and Oceans Canada, Arthi Ramachandra


Další články v sekci