Výškový rekord: Mikroplasty byly nalezeny i poblíž vrcholu Mount Everestu

24.11.2020 - Stanislav Mihulka

Vlákna mikroplastů se našla ve výšce 8 440 metrů nad mořem, u vrcholu nejvyšší hory světa


Reklama

Dnešní svět je plný plastového odpadu, ať už v podobě větších kusů plastů anebo nepatrných kousků mikroplastů, které se dostávají i do organismu. Už víme, že se mikroplasty ve velkých množstvích objevují v celém oceánu, včetně izolovaných ostrovů a nejhlubších koutů mořského dna. Také víme, že mikroplasty se objevují v antarktickém i arktickém ledu a dokonce i ve sněhových vločkách, které tam padají.

Na souši zatím naše znalosti o výskytu mikroplastů nejsou tak detailní. Jak ale ukazuje nový výzkum týmu Imogen Napperové z britské University of Plymouth, mikroplasty jsou již prakticky všude. Během jara 2019 podnikla doktorka Napperová expedici na Mount Everest. V jejím průběhu odebrala vzorky sněhu a vody z vodních toků. V nich pak zjišťovala přítomnost mikroplastů.

TIP: Plastokalypsa: Testy odhalily mikroplasty v úplně každé mořské želvě

Jak se dalo očekávat, mikroplasty jsou všudypřítomné i v Himalájích. Jejich největší koncentraci badatelé objevili v oblasti základního tábora pro výpravy na vrchol Everestu. Těmito místy projde relativně velké množství horolezců, turistů i dalších lidí. Pět kousků mikroplastu ale badatelé našli až téměř u samotného vrcholu Mount Everestu, ve výšce 8 440 metrů nad mořem.

Je to nelichotivý výškový rekord, který ukazuje, že plastové znečištění dosahuje opravdu po celé planetě. Ve zkoumaných vzorcích z Himalájí převažovala polyesterová, akrylová, nylonová a polypropylenová vlákna. To jsou materiály, které se dnes používají k výrobě outdoorového oblečení a vybavení. Podle vědců je právě tohle hlavním zdrojem znečištění mikroplasty v této oblasti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907