Výškový rekord: Mikroplasty byly nalezeny i poblíž vrcholu Mount Everestu

24.11.2020 - Stanislav Mihulka

Vlákna mikroplastů se našla ve výšce 8 440 metrů nad mořem, u vrcholu nejvyšší hory světa


Reklama

Dnešní svět je plný plastového odpadu, ať už v podobě větších kusů plastů anebo nepatrných kousků mikroplastů, které se dostávají i do organismu. Už víme, že se mikroplasty ve velkých množstvích objevují v celém oceánu, včetně izolovaných ostrovů a nejhlubších koutů mořského dna. Také víme, že mikroplasty se objevují v antarktickém i arktickém ledu a dokonce i ve sněhových vločkách, které tam padají.

Na souši zatím naše znalosti o výskytu mikroplastů nejsou tak detailní. Jak ale ukazuje nový výzkum týmu Imogen Napperové z britské University of Plymouth, mikroplasty jsou již prakticky všude. Během jara 2019 podnikla doktorka Napperová expedici na Mount Everest. V jejím průběhu odebrala vzorky sněhu a vody z vodních toků. V nich pak zjišťovala přítomnost mikroplastů.

TIP: Plastokalypsa: Testy odhalily mikroplasty v úplně každé mořské želvě

Jak se dalo očekávat, mikroplasty jsou všudypřítomné i v Himalájích. Jejich největší koncentraci badatelé objevili v oblasti základního tábora pro výpravy na vrchol Everestu. Těmito místy projde relativně velké množství horolezců, turistů i dalších lidí. Pět kousků mikroplastu ale badatelé našli až téměř u samotného vrcholu Mount Everestu, ve výšce 8 440 metrů nad mořem.

Je to nelichotivý výškový rekord, který ukazuje, že plastové znečištění dosahuje opravdu po celé planetě. Ve zkoumaných vzorcích z Himalájí převažovala polyesterová, akrylová, nylonová a polypropylenová vlákna. To jsou materiály, které se dnes používají k výrobě outdoorového oblečení a vybavení. Podle vědců je právě tohle hlavním zdrojem znečištění mikroplasty v této oblasti.

  • Zdroj textu:

    ZME Science

  • Zdroj fotografií: Luca Galuzzi / Wikimedia Commons, University of Plymouth

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907