Vědci testovali 102 želv z oceánů. A 102 želv mělo ve svých střevech mikroplasty
Není tajemstvím, že dnešní oceány jsou promořené plastovým odpadem. Maličké kousky plastů, takzvané mikroplasty, se přitom vyskytují jak v prostředí oceánů, tak i v organismech, které v oceánu žijí. Podle hrubých odhadů jde o více než 5 bilionů jednotlivých kousků plastu. Situace dospěla do bodu, když se již téměř nedá najít místo nebo organismus bez mikroplastů.
Potvrzuje to i výzkum britských vědců, kteří prostudovali sedm druhů mořských želv, obývajících tři různé oceány. V trávicím traktu těchto želv hledali mikroplasty, tedy kousky plastů menších než 5 milimetrů.
TIP: Není úniku: Plasty se našly i v tělech obyvatel Mariánského příkopu
Ukázalo se, že mikroplasty jsou v želvách doslova všudypřítomné. Vědci prostudovali 102 různých želv a mikroplasty nalezli v úplně každé z nich. Celkem to bylo více než 800 mikroplastů, v průměru tedy zhruba 8 kousků na jednu želvu. Zatím není úplně jasné, jak přesně mikroplasty působí na živý organismus, včetně želv. Panují ale značné obavy, že nepůjde o nic dobrého. Je jenom otázkou, jak hodně špatné to je.
IFL Science
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)