Není úniku: Plasty se našly i v tělech obyvatel Mariánského příkopu

20.11.2017 - Stanislav Mihulka

Lidmi vytvořené plasty zamořují i těla živočichů, kteří obývají nejhlubší dna oceánu

Různonožec - Vlákna plastu se našla i v těle tohoto korýše ze dna Mariánského příkopu
Různonožec - Vlákna plastu se našla i v těle tohoto korýše ze dna Mariánského příkopu

Reklama

Podle nového výzkumu zasahuje znečištění plastovým odpadem i do těl živočichů, kteří obývají tak odlehlá místa, jako je dno Mariánského příkopu. Britští odborníci nalezli mikrovlákna a další částice lidmi vyrobeného plastu v tělech korýšů, kteří žijí v hloubce 10 970 metrů, v oblasti slavného Mariánského příkopu, uprostřed oceánu jižně od Japonska. Badatelé zkoumali šest významných hlubokomořských příkopů v Pacifiku a živočichy s plastem v těle objevili v každém z nich.

TIP: Oceán je plný odolného plastu. Co z něj vyrábět palivo?

Podle vědců je zjištění vlastně očekávané. Do pobřežních oblastí oceánu se dostává ohromné množství plastu. Ten se buď vyplaví zpátky na pobřeží anebo postupně klesá do mořských hlubin. Doba rozkladu plastů je přitom mimořádně dlouhá - u PET lahví či plastových tašek jde o stovky let, v případě polystyrenu se doba rozkladu odhaduje až na tisíce let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Nature Evolution and Ecology

  • Zdroj fotografií: Newcastle University



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907