Reklama

Reklama

království

Vladislav Jagellonský
Vladislav Jagellonský

Vladislavův přístup k vládě byl na hony vzdálený odkazu Karla IV. či Jiřího z Poděbrad. Velmi slabý panovník podléhal zájmům šlechticů, zejména katolíků.

Ačkoliv byli Jagellonci českými králi, o zemi prakticky nedbali a za Čechy je lze považovat ještě méně než Jana Lucemburského
Jan Lucemburský a Karel IV.
Jan Lucemburský a Karel IV.

Jan Lucemburský nebyl Čechem, a nikdy se jím ani nestal. Karel IV. češtinu zapomněl a po návratu do Čech si ji musel znovu osvojit.

Jan Lucemburský nebyl Čechem, a nikdy se jím ani nestal. Karel IV. mluvil francouzsky, latinsky, německy a italsky. Češtinu zapomněl a po návratu do Čech si ji musel znovu osvojit
Přemysl Otakar II.,
Přemysl Otakar II.,

Přemysl Otakar II., ač z českého rodu, byl skutečně „mezinárodním“ panovníkem. Dalimilova kronika mu například vytýká přílišné zvaní cizinců do Čech.

Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové. Ti všichni seděli na českém trůnu a vládli českým zemím. Byli to však Češi? A mluvili česky? Odpověď není tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát
Královská koruna. Zlatý kruh moci a síly. Vznešený symbol, před nímž se skláněly a sklánějí davy. Jejich originály a dokonalé kopie si lze nyní prohlédnout na unikátní výstavě v Ostravském muzeu.
Král Bensah
Král Bensah

Céphas Bensah z Ghany není jen tak ledajaký král. Asi 200 tisícům svých poddaných vládne na dálku z Německa prostřednictvím e-mailů a Skypu.

Přes den má ruce od oleje a opravuje motory, po večerech kraluje třísettisícovému království

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - království