Těžká rána opilcova: Existuje nějaký zaručený prostředek na vyléčení kocoviny?

Hlava třeští, žaludek se houpe a vy si přejete zemřít. V tomto případě nejde o těžké deprese, ale o stav mnohem prozaičtější – kocovinu. Existuje na ni lék?

26.06.2023 - Nikol Patíková



V tomto případě je odpověď jednoduchá: vyhnout se alkoholu. Co se však ve skutečnosti s naším tělem děje, když si večer „dopřejeme“ a ráno se probudíme s kocovinou? Podle studií nezáleží na tom, co pijeme nebo jestli alkohol mícháme. Výsledek je v podstatě vždy stejný: Alkohol ze žaludku putuje do tenkého střeva, odkud se rychle vstřebává do krve. Protože působí jako diuretikum, vylučuje tělo víc tekutin, než obvykle dostane. Kromě toho z něj odcházejí elektrolyty – minerály jako hořčík, sodík a vápník, jež potřebujeme, abychom necítili únavu, křeče, svalovou slabost a nevolnost.

Když se pak ráno probudíme s bolestí hlavy a žaludku, jde o jasné projevy kocoviny, za kterou může dehydratace. Podle vědců neexistuje žádný „lék“: Procházka na čerstvém vzduchu ani studená sprcha vám nepomohou rychleji vystřízlivět. Káva zrychlí metabolismus a minerálka zas pomůže doplnit elektrolyty. Většina přípravků, které lze koupit v lékárně a jež slibují zázraky, v zásadě nabízí totéž – pouze smíchané do práškového koktejlu. Lék, který by nás kocoviny zázračně zbavil, však zatím neexistuje.

Jak se zbavit kocoviny

Řešení mírné otravy alkoholem existuje, ale nejspíš vás nepotěší. Preventivním řešením je samozřejmě nepít, vzdát se konzumace alkoholu. A pokud to nechcete brát takto zostra, je určitým receptem umírněná konzumace. Rozumná, chcete-li. Nepijte nalačno, nepijte rychle a na ex, nemíchejte různé druhy alkoholických nápojů, neakcelerujte jejich efekt dodaným cukrem. Ještě večer před spaním si můžete pomoct živočišným uhlím (utlumí pocit kyselosti) a dodatečným zavodněním. Vodou, ideálně s vymačkaným citronem, se pak můžete křísit i ráno. Káva sice pomůže nastartovat metabolismus, je ale zároveň i lehkým diuretikem, raději proto zvolte vlažný, medem slazený čaj.

TIP: Démonická kocovina: Čím se tělo brání přemíře alkoholu?

Můžete doplnit minerály minerální vodou, zažívání usadí i řídký vývar. Pomůžete si i trochou B-komplexu. Ze slabší kocoviny vás probere důkladná sprcha se střídáním cyklů teplé a studené vody, protože rozproudí krev. U těžších případů je ale nejlepší to zabalit a nahlásit jednodenní neschopenku. A příště si počínat obezřetněji.


Další články v sekci