Tohle jsou oni: Polské úřady zveřejnily tisíce fotografií dozorců z Osvětimi

Polské úřady se rozhodly, že učiní přítrž množícím se tvrzením, že v koncentračním táboře Osvětim pracovali jako dozorci Poláci

01.02.2017 - Martin ReichmanPolský ústav paměti národa zveřejnil snímky a podrobnosti o 9 686 dozorcích, kteří za druhé světové války pracovali v nacistickém koncentračním táboře v Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Úřady tak reagují na množící se tvrzení, že mezi dozorci bylo i značné množství Poláků.

TIP: Příběh rodiny Ovitzů: Přežili Mengeleho kruté experimenty v Osvětimi

Auschwitz byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungující během druhé světové války v okupovaném Polsku. Tábor byl zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Původně byl určen pro Poláky, ale v létě roku 1941 nacisté rozhodli, že právě zde dojde ke konečnému řešení židovské otázky. Ve všech táborech Auschwitz-Birkenau zemřelo nejméně 1,3 miliónu osob - 960 tisíc Židů, 70–75 tisíc Poláků, 21 tisíc Romů, 15 tisíc sovětských válečných zajatců a 10–15 tisíc vězňů jiných národností, mimo jiné i Čechů, Slováků a Němců.

  • Zdroj textu

    BBC

  • Zdroj fotografií

    Instytut Pamięci Narodowej | pamiec.pl


Další články v sekci