Příběh rodiny Ovitzů: Přežili Mengeleho kruté experimenty v Osvětimi

Že hrůzy koncentračního tábora Osvětim přežila celá dvanáctičlenná rodina Ovitzů, zní jako zázrak. Realita jejich tamního života však připomínala peklo

12.09.2020 - Olga Nivnická



Všichni se narodili v jednom rumunském městě baviči a kočovnému rabínovi Shimsonu Eizikovi Ovi­tzovi. I když obě jeho manželky byly průměrného vzrůstu, on sám byl lilipután a své geny předal i sedmi ze svých deseti dětí. Sourozenci Ovitzovi si založili hudební skupinu a vyráželi na turné po celém Rumunsku, ale i Maďarsku a Československu. „Trpaslíci“ hráli, „normální“ členové rodiny zajišťovali provoz.

Když Evropu ovládl Adolf Hitler, coby Židé by dál vystupovat nesměli. Pořídili si však falešné dokumenty a pokračovali ve svých vystoupeních až do roku 1944, kdy past sklapla. Celá dvanáctičlenná rodina byla deportována do Osvětimi. Pouze jediný z nich, Arie, osmnáctiletý mladík normálního vzrůstu, se pokusil uprchnout. Byl však dopaden a popraven

Experiment s trpaslíky

S „trpaslíky“ měl totiž velké plány obávaný Josef Mengele se svou suitou lékařů. Soustředil celou rodinu do speciálního bloku. Byli relativně dobře živeni a žili v nečekaně dobrých hygie­nických podmínkách. Zároveň však podléhali krutým experimentům. Lili jim do uší horkou a studenou vodu, oslepovali je drogami, kvůli výzkumům jim odebírali vzorky kostní dřeně a nechali jim vytrhat zuby i vlasy. Ženám prováděli nejrůznější gynekologická vyšetření, osmnáctiměsíční dítě jedné z žen nechali málem vykrvácet, aby mohli testovat jeho krev… 

TIP: Genetika, nebo doktor Mengele? Jaké je tajemství brazilské vesnice dvojčat?

Ačkoli Ovitzovi viděli, jak jsou ostatní liliputáni v táboře zabíjeni, oni sami nakonec přežili. Přece jen – šlo o unikátní jednotku… Po osvobození tábora putovali pěšky zpět do své domoviny, když však našli svá obydlí vyrabovaná, vydali se znovu na cestu. Nakonec se usadili až v Izraeli, kde pokračovali ve svých hudebních produkcích.


Další články v sekci