Reklama


Tygří záhada vyřešena: Psinka zbavuje vrcholové predátory ostražitosti

15.11.2017 - Zuzana Teličková

Nepochopitelné chování - Dlouho nebylo jasné, proč někteří tygři ztrácejí ostražitost a vydávají se do blízkosti lidských obydlí
Nepochopitelné chování - Dlouho nebylo jasné, proč někteří tygři ztrácejí ostražitost a vydávají se do blízkosti lidských obydlí

Od roku 2003 byly hlášeny dva případy vniknutí tygra ussurijského do vesnic na východě Ruska. V obou případech se tygři chovali velmi neobvykle – opustili svoje teritorium a dobrovolně se dostali do blízkosti lidí. Jedním z těchto jedinců byla Galia, tygřice, jejíž pohyb vědci již osm let monitorovali. Galia byla vyhublá a hledala snadnou kořist mezi toulavými psy. Kvůli potenciálnímu nebezpečí, které z její strany hrozilo obyvatelům vesnice, byla zastřelena policií. V následujících letech bylo na jiných místech pozorováno u tygrů podobné chování, jehož příčinu se podařilo rozluštit až nedávno.

Tygří spalničky

Původcem atypických projevů a špatného zdravotního stavu se ukázala být psinka, nakažlivé onemocnění podobné spalničkám, kterým trpí nejčastěji psi. Psinka však může postihnout i rysy, lvy, tuleně, mývaly a fretky.

„Vzhledem ke všem hrozbám, jimž musí tygři ussurijští čelit – od pytláctví až po ztrátu prostředí – bylo na nemoci zaměřeno jen relativně malé procento výzkumné činnosti,“ říká Dale Miquelle ze Společnosti pro ochranu divoké zvěře. „Neexistují žádné záznamy o vniknutí tygrů do vesnic před rokem 2000, takže jde o nový vývoj a novou hrozbu.“

TIP: Člověk jako kořist: Jak se připravit na rizika tygřího návratu

Tygři se mohli nakazit kontaktem s jinými divokými zvířaty či domácími psy. Vědci začali ihned budovat laboratoř pro provádění potřebných testů, které by v budoucnu pomohly rychle identifikovat ohnisko nákazy i nakažené jedince.

  • Zdroj textu: Příroda 1-2/2012
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907