V Austrálii padají z nebe paralyzovaní papoušci

V Austrálii opět řádí záhadný syndrom paralýzy loriů, který sráží z oblohy papoušky a další plodožravé živočichy. Příčina tohoto syndromu ale stále zůstává neznámá

07.02.2024 - Stanislav Mihulka



Poblíž australského města Grafton v Novém Jižním Walesu bylo nalezeno asi 200 papoušků loriů horských (Trichoglossus moluccanus), kteří doslova spadli z oblohy. Přestože byli postižení ptáci rychle převezeni do záchranných stanic, podle odborníků jich asi 40 procent uhyne kvůli podvýživě a celkovému špatnému zdravotnímu stavu..

Zdá se, že jde o oběti stále velmi záhadného syndromu paralýzy loriů (Lorikeet Paralysis Syndrome), který se projevuje různě intenzivním ochrnutím křídel a nohou těchto krásných papoušků. Příčina tohoto syndromu není doposud známa a není ani jasné, proč teď tento záhadný syndrom postihl tak velký počet loriů současně.

Záhadný syndrom papoušků

Jde o závažný veterinární problém a krizovou situaci,potvrzuje pro australskou ABC News specialista na ochranu volně žijících zvířat David Phalen z Univerzity v Sydney. „Papoušci postižení tímto syndromem očividně velmi trpí a mohou padnout za kořist kočkám nebo vačicím.

Záhadný syndrom byl poprvé pozorován v roce 2010. Nelze si přitom nevšimnout, že jde o sezónní záležitost – loriové padají z nebe především v prosinci, lednu a únoru, tedy v období, kdy v Austrálii panuje léto. Příčina tohoto syndromu ale vědcům stále uniká. Podle jedné z dřívějších hypotéz se loriové mohou opíjet fermentovanými plody, badatelé ale tuto teorii vyvrátili, protože v papoušcích neobjevili žádné stopy alkoholu ani příznaky intoxikace.

V podezření tak zůstávají především toxiny či pesticidy obsažené v plodech, jimiž se papoušci živí. Navzdory vynaloženému úsilí se ale původce syndromu paralýzy loriů doposud odhalit nepodařilo.

Vědci zároveň hlásí, že podobně postižení jsou i australští kaloni (rod Pteropus) – velcí netopýři, kteří se rovněž živí plody. Snad se brzy podaří odhalit příčinu tohoto vražedného syndromu, což by umožnilo postiženým zvířatům cíleně pomoci.


Další články v sekci