V biblické pevnosti na Golanských výšinách archeologové objevili rohaté postavy

Na Golanských výšinách se již podruhé našlo vyobrazení postav s rohy. Nalezené obrazy pocházející z 10. století před naším letopočtem

16.11.2020 - Stanislav MihulkaNa malém kopci nad řekou u izraelské osady Hispin na Golanských výšinách stojí tři tisíce let stará pevnost z biblických časů. Izraelští archeologové tam nedávno během průzkumu kromě řady dalších zajímavých artefaktů objevili dva reliéfy záhadných postav s rohy, které se nacházejí na velkém kameni.

Pevnost je obehnaná zdmi širokými 1,5 metrů. Vybudoval ji zřejmě v 11. až 10. století před naším letopočtem městský stát Gešúr, který je známý ze Starého zákona i z dalších pramenů. Za vlády izraelského krále Davida to byl spojenec Izraele. Už v 9. století před naším letopočtem území Gešúru anektoval aramejský král Hazael, který vládl na území dnešní Sýrie a je rovněž zmíněný ve Starém zákoně.

TIP: Představuje 3 tisíce let stará hliněná hlava vzácné zobrazení izraelského Boha?

Objevené reliéfy rohatých postav nápadně připomínají objev, k němuž došlo v nedalekém et-Tellu, rovněž na Golanských výšinách. Na kameni prakticky stejného stáří jako v Hispinu je tam zobrazena velmi podobná rohatá postava. Podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Rohy jsou buď býčími rohy anebo symbolicky znázorňují srpek Měsíce.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Israel Antiquities Authority, Ivgeni Ostrovski


Další články v sekci