V Dánsku se stal hitem supermarket s prošlými potravinami

Krabice kukuřičných lupínků s poškozeným obalem nebo pytlík rýže basmati s končící minimální dobou trvanlivosti. To jsou příklady potravin, které by v běžných supermarketech končily v odpadu. Kodaňský obchod WeFood z nich udělal prodejní hit.

04.03.2016 - Martin Reichman



V dánské Kodani od minulého týdne funguje zbrusu nový supermarket s prošlým jídlem. Na první pohled se neliší od těch standardních, má ale výrazně nižší ceny než jiné kodaňské supermarkety. Nový supermarket prodává výhradně jídlo, které by v běžných obchodech skončilo v odpadu, protože je buď prošlé, nebo má poškozený obal. Mezi zákazníky je o novinku velký zájem.

Jak zastavit plýtvání

WeFood, jak se obchod jmenuje, není prvním v Evropě, který prošlé potraviny nabízí. Drtivá většina ostatních je ale určena primárně pro sociálně slabé zákazníky. WeFood naopak cílí na majoritu.

„Pokud provozujete obchod pro sociálně slabé, je obtížné přesvědčit k návštěvě majoritní část společnosti. Nikdo nechce být považovaný za chudého. Přitom jen většinová společnost má moc zastavit plývání potravinami.“ říká k projektu Per Bjerre.

Dánsku se v posledních pěti letech podařilo snížit plýtvání potravinami o celých 25 %. Přesto se zde ročně vyhodí kolem 700 tisíc tun potravin. Omezování zbytečného vyhazování potravin se už děje například ve Francii, kde podle nového zákona supermarkety nesmí ničit neprodané jídlo, ale musí ho věnovat charitě, farmám pro zvířata, na kompostování nebo využití v energetice.

  • Zdroj textu

    npr.org

  • Zdroj fotografií

    WeFood, Facebook


Další články v sekci