V Indonésii byla po 38 letech znovuobjevena největší včela světa

Největší včely světa byly po desetiletí považované za vyhynulé. Nyní se ale ukázalo, že čtyřcentimetrové včely čalounice stále sbírají pyl na Moluckých ostrovech

24.02.2019 - Stanislav Mihulka



Největší včela světa, která byla po desetiletí považovaná za vyhynulou, byla znovuobjevena na jednom z málo probádaných ostrovů Indonésie. Megachile pluto měří až 3,8 centimetrů a rozpětí křídel má 6,4 centimetrů. Velikostí je tak přibližně čtyřikrát větší než naše včela medonosná a díky svým obrovským kusadlům vypadá jako kříženec včely s broukem roháčem.

Návrat obřích včel

Tyto obří včely, pro které se v Česku používá souhrnné označení čalounice, žijí v pralesích na Moluckých ostrovech v Indonésii, kde je v roce 1859 pro vědu objevil Alfred Russel Wallace. V angličtině proto bývá tato včela nazývána Wallace's giant bee (Wallaceova obří včela). V roce 1981 nalezl americký entomolog Adam Messer několik exemplářů na třech indonéských ostrovech. Od té doby ale nebyl spatřen žádný živý zástupce tohoto druhu.

Teď ale přinesla dobré zprávy australská vědecká expedice, která se letos v lednu vydala po Wallaceových stopách. Badatelům se povedlo včely vypátrat a zdokumentovat. Stále tedy nevymřely a žijí v moluckých pralesích. Entomolog z americké Princetonské univerzity Eli Wyman, který byl členem výpravy, vyjádřil naději, že znovuobjevení unikátní včely přispěje k lepšímu pochopení vývojových etap tohoto druhu a k jeho ochraně před vyhynutím.

TIP: Obří ostrovní strašilky, považované za vyhynulé, stále žijí

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) řadí Wallaceovu obří včelu k zranitelným druhům, kterým hrozí vyhynutí. Obchodování s tímto druhem ale není mezinárodní dohodou o obchodu s volně žijícími živočichy CITES v současné době nijak omezeno. Kromě velkého zájmu sběratelů hmyzu ohrožuje Wallaceovu obří včelu také rozsáhlé odlesňování, které zmenšuje její přirozené životní prostředí v Indonésii.


Další články v sekci