V úkolech vyžadujících spolupráci jsou hyeny chytřejší než opice

Přestože jsou šimpanzi mimořádně inteligentní zvířata a mají větší mozek než hyeny, v úkolech vyžadujících spolupráci, je tyto šelmy výrazně předčí

15.07.2023 - Marek Telička



Vědci se dosud domnívali, že primáti vybavení velkým mozkem se silně vyvinutými poznávacími schopnostmi budou mezi zvířaty na prvním místě také v plnění organizovaných týmových úkolů. Evoluční antropoložka Christine Dreaová z Duke University v americkém Durhamu však před časem dokázala, že společenské šelmy, jako jsou hyeny skvrnité (Crocuta crocuta), dokáží v některých ohledech hravě překonat i šimpanze, přestože mají menší mozek. 

Dreaová vycházela z faktu, že hyeny loví ve smečkách, a mají proto v genech zakódovanou nutnost vzájemné spolupráce. Připravila speciální test, ve kterém nechala do ohrady umístit dvě plošiny ve výšce tří metrů nad zemí. Z každé plošiny visely dva provazy. Když se prudce zatáhlo současně za oba provazy na jedné plošině, otevřela se padací dvířka, z nichž vypadly kosti a maso. Dreaová chtěla zjistit, jak rychle hyeny přijdou na tento mechanizmus a jestli budou schopny spolupracovat, aby se dostaly ke kořisti. Stejný test předložený dříve šimpanzům se ukázal jako velmi obtížný – primáti potřebovali dlouhý výcvik, než se tímto způsobem naučili získávat potravu

Nutnost spolupráce triumfuje

Když Dreaová vpustila do ohrady první pár hyen, s překvapením zjistila, že základní princip pochopily za méně než dvě minuty a rychle se naučily synchronizovat škubnutí lanem na plošině. Bez jakéhokoli předchozího tréninku tak zvládly potřebný manévr, představující v experimentu model skupinového lovu. V další části pokusu Dreaová páry hyen různě kombinovala a přišla na to, že zkušenější zvířata jsou schopna zaučit své méně zkušené partnery pomocí neverbální komunikace, spočívající v pohledech a následování. V přírodě se hyeny naproti tomu dorozumívají štěkáním.

Dalším zajímavým objevem byl fakt, že dvě dominantní hyeny nebyly pro vzájemnou agresivitu schopny spolupráce, ale zato ochotně přijaly podřadné postavení při zaučování, když je vědci přiřadili k nedominantním jedincům. Při plnění úkolu se také ukázalo, že zvířata jej zvládnou za kratší časový úsek, jestliže je v ohradě přítomno publikum složené z dalších hyen.

TIP: Jsou psi inteligentnější než kočky? A jak si stojí masožravci vůči býložravým?

Podle Dreaové se společenské šelmy mohou stát výborným modelem pro studium vývoje sociální inteligence a strategie řešení problémů, vyžadujících vzájemnou spolupráci. Na rozdíl od primátů jsou totiž při získávání potravy odkázány jedna na druhou. „Hyeny skvrnité nejspíš nejsou chytřejší než šimpanzi, naše experimenty ale ukazují, že v úkolech vyžadujících spolupráci jsou hyeny efektivnější,“ shrnuje Dreaová.


Další články v sekci