Ve Spojených státech se šíří hlístice, která vyvolává meningitidu

Po světě se nenápadně šíří nebezpečná hlístice Angiostrongylus cantonensis. Přestože je nákaza člověka tímto parazitem relativně vzácná, odborníci varují před konzumací tepelně neupravených plžů a doporučují věnovat zvýšenou pozornost očistě ovoce a zeleniny.

28.09.2023 - Stanislav Mihulka



Parazitické hlístice nejsou pro náš druh nic nového a provázejí nás od nejspíš od nepaměti. Životní cykly parazitických hlístic mohou být značně komplikované a nezřídka zahrnují jednoho nebo více mezihostitelů a ne pro všechny druhy je cílovým hostitelem člověk. To je i případ i hlístice druhu Angiostrongylus cantonensis. Jak napovídá její české ale i třeba anglické pojmenování (plícnivka, rat lungworm), žijí tyhle hlístice v plicích, konkrétně v plicních tepnách krys a potkanů, kteří jsou jejich definitivními hostiteli. Mezihostitelem jsou obvykle suchozemští nebo vodní plži.

Fatální nehody s plícnivkou

Člověk se může plícnivkou nakazit pozřením syrového plže nebo zeleniny, případně konzumací vody obsahující larvy. Parazit se ale může na člověka přenést i z ryb, korýšů nebo třeba žab. Když se plícnivka ocitne v organismu člověka, putuje krevním řečištěm a končí v mozku. Ten následně poškozuje mechanicky i vylučovanými látkami. Vyvolává tím eosinofilní meningitidu, což je velmi závažný stav, který může skončit trvalým poškozením mozku a ve vzácných případech i smrtí.

Životní cyklus hlístice Angiostrongylus cantonensis. (zdroj: Wikimedia Commons, CDC, CC0)

Plícnivka se nejčastěji vyskytuje v jihovýchodní Asii a v oblasti Pacifiku. Stále častěji se ale objevuje i v dalších místech s tropickým a subtropickým klimatem. Byla zaznamenána v Egyptě, na Madagaskaru nebo v Karibiku. V letošním roce byl její výskyt poprvé hlášen i v kontinentální Evropě, konkrétně ve španělské Valencii.

TIP: Osudová sázka: Australský mladík zemřel 8 let po spolknutí slimáka

V posledních letech se šíří i ve Spojených státech. Odborníci ji zaznamenali na Havaji, v Texasu, Louisianě, Alabamě a na Floridě. Podle nedávné studie Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), kterou zveřejnil odborný časopis Emerging Infectious Diseases, byla plícnivka detekována u čtyř uhynulých potkanů v Atlantě. Přestože jsou nákazy člověka tímto parazitem relativně vzácné, odborníci varují před konzumací tepelně neupravených plžů a doporučují věnovat zvýšenou pozornost pečlivé očistě ovoce a zeleniny.


Další články v sekci