Vědci objevili na dně Pacifiku „žlutou dlážděnou cestu ze země Oz“

Výzkumná loď EV Nautilus narazila severně od Havaje na zvláštní geologický fenomén, který připomíná slavnou „žlutou dlážděnou cestu“ z příběhu o „čaroději ze země Oz“

13.05.2022 - Stanislav MihulkaVýzkumná loď EV Nautilus letos v dubnu vyrazila na expedici „Luʻuaeaahikiikekumu“, jejímž cílem bylo prozkoumat doposud nezmapovanou oblast „Liliʻuokalani Ridge Seamounts“, která se nachází severně od Havajských ostrovů. Během výzkumu badatelé narazili na pozoruhodný jev, který připomíná slavnou „žlutou dlážděnou cestu“ z příběhu o „čaroději ze země Oz“.

TIP: Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

„Žlutá dlážděná cesta“ na dně oceánu je ve skutečnosti projevem vulkanických procesů, které nalámaly horninu ve zvláštně pravidelném uspořádání. Touto horninou je hyaloklastit – vulkanická hrubozrnná hornina vzniklá usazením kusů vulkanického skla, které vzniklo při podmořské erupci. Bizarní geologická formace se nachází poblíž vrcholu podmořské hory Nootka, která je jedním z vrcholů chráněné oblasti Papahānaumokuakea Marine National Monument.

Další dobrodružství výzkumné lodi EV Nautilus můžete sledovat na sociálních sítích - Facebooku, Twitteru nebo na Instagramu.


Další články v sekci