Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

23.07.2021 - Stanislav Mihulka

V oceánu u Vánočního ostrova vědci objevili podmořský vulkán, připomínající Sauronovo oko

<p>Sauronovo oko v podmořském Mordoru</p>

Sauronovo oko v podmořském Mordoru


Reklama

Hladina oceánu skrývá podivuhodné věci. Své o tom ví i expedice australských odborníků, která se plavila Australskými teritorii v Indickém oceánu na výzkumném plavidle RV Investigator. Dvanáctého dne expedice jejich pokročilý sonar narazil na prastarý podmořský vulkán, který vědcům svým vzhledem připomněl Sauronovo oko.

Jde o doposud neznámý vulkán, který leží v hloubce 3 100 metrů, 280 kilometrů jihovýchodně od Vánočního ostrova. Jeho oválná kaldera o velikosti 6,2 × 4,8 kilometru má ve středu 300 metrů vysoký vrcholek, evokující „zorničku“ Sauronova oka. Kaldera vzniká propadnutím vulkánu, zatímco centrální vrcholek vytlačuje magma, které se po zhroucení vulkánu opět dere vzhůru.

TIP: Mapování dna oceánu odhalilo tisíce doposud neznámých podmořských hor

V sousedství vědci objevili a zmapovali další podmořské útvary, které rovněž pojmenovali po geologických útvarech Mordoru, nechvalně známé země Temného pána. Vedle Sauronova oka se na mořském dně nacházejí „Barad-dûr“ (Temná věž) a „Ered Lithui“ (Popelavé hory). Všechny tři nově objevené útvary jsou součástí soustavy podmořských pohoří „Karma“, která zřejmě vznikla před více než 100 miliony let, tedy v období křídy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907