Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

23.07.2021 - Stanislav Mihulka

V oceánu u Vánočního ostrova vědci objevili podmořský vulkán, připomínající Sauronovo oko

<p>Sauronovo oko v podmořském Mordoru</p>

Sauronovo oko v podmořském Mordoru


Reklama

Hladina oceánu skrývá podivuhodné věci. Své o tom ví i expedice australských odborníků, která se plavila Australskými teritorii v Indickém oceánu na výzkumném plavidle RV Investigator. Dvanáctého dne expedice jejich pokročilý sonar narazil na prastarý podmořský vulkán, který vědcům svým vzhledem připomněl Sauronovo oko.

Jde o doposud neznámý vulkán, který leží v hloubce 3 100 metrů, 280 kilometrů jihovýchodně od Vánočního ostrova. Jeho oválná kaldera o velikosti 6,2 × 4,8 kilometru má ve středu 300 metrů vysoký vrcholek, evokující „zorničku“ Sauronova oka. Kaldera vzniká propadnutím vulkánu, zatímco centrální vrcholek vytlačuje magma, které se po zhroucení vulkánu opět dere vzhůru.

TIP: Mapování dna oceánu odhalilo tisíce doposud neznámých podmořských hor

V sousedství vědci objevili a zmapovali další podmořské útvary, které rovněž pojmenovali po geologických útvarech Mordoru, nechvalně známé země Temného pána. Vedle Sauronova oka se na mořském dně nacházejí „Barad-dûr“ (Temná věž) a „Ered Lithui“ (Popelavé hory). Všechny tři nově objevené útvary jsou součástí soustavy podmořských pohoří „Karma“, která zřejmě vznikla před více než 100 miliony let, tedy v období křídy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907